GAZİEMİR BELEDİYESİ'NİN SAĞLIK EKİBİ, 4 YILDA 42 BİN 214 HASTAYA ULAŞTI

GAZİEMİR BELEDİYESİ'NİN SAĞLIK EKİBİ, 4 YILDA 42 BİN 214 HASTAYA ULAŞTI
Gaziemir Belediyesi’nin yurttaşları bedensel, ruhsal ve sosyal açıdan güçlendirmek amacıyla 32 kişiden oluşan sağlık ekibiyle verdiği sağlık hizmetinden 2019 yılının Nisan ayından Nisan 2023’e kadar 42 bin 214 hasta faydalandı. Belediye’nin laboratuvarında ise 5 bin 93 yurttaşa kan tahlili yapıldı.

Gaziemir Belediyesi’nin yurttaşları bedensel, ruhsal ve sosyal açıdan güçlendirmek amacıyla 32 kişiden oluşan sağlık ekibiyle verdiği sağlık hizmetinden 2019 yılının Nisan ayından Nisan 2023’e kadar 42 bin 214 hasta faydalandı. Belediye’nin laboratuvarında ise 5 bin 93 yurttaşa kan tahlili yapıldı.

Gaziemir Belediyesi’nin 32 kişiden oluşan sağlık ekibiyle verdiği sağlık hizmetlerinden her yıl binlerce kişi faydalanıyor. Poliklinik hizmetlerinin yanı sıra Evde Hasta ve Yaşlı Bakım, Hoş Geldin Bebek, Psikolojik Destek ve Danışmanlık Hizmeti, Diyetisyen Hizmeti, Fizik Tedavi Hizmeti gibi projelerle yurttaşlara evlerinde de sağlık hizmeti veriliyor.

HOŞ GELDİN BEBEK PROJESİ'YLE ANNE VE BEBEĞİN SAĞLIĞI TAKİP EDİLİYOR

Hoş Geldin Bebek Projesi kapsamında, hamilelik sürecinde ve doğum sonrası ziyaret edilen annelerin ve bebeklerin sağlığı takip ediliyor. Ekipler, sağlık hizmeti vermenin yanı sıra anne-babayı doğum sonrasına hazırlıyor. Doğumun ardından anne ve bebeğin sağlık kontrollerini düzenli olarak yapan ekipler, ilk kez anne baba olan çiftleri de bebek bakımı konusunda eğitiyor. Sağlık ekibi, dünyaya gözleri açan bebeğe içinde bebek bezi, bebek alt değiştirme örtüsü, ıslak mendil, şampuan, vazelin gibi temel ihtiyaçların yer aldığıçanta armağan ediyor. Çantanın içinde anneler için de göğüs pedi ve emzirme önlüğü yer alıyor. Nisan 2019’dan bu yana 4 bin 265 ziyaret yapılarak annelere ve bebeklere hizmet verildi.

EVDE HASTA VE YAŞLI BAKIM PROJESİ'YLE YURTTAŞLAR EVİNDE BAKIM ALIYOR

Sosyal yönden dezavantajlı, yaşlı, yatalak, engelli ve kimsesiz yurttaşlara el uzatılan Evde Hasta ve Yaşlı Bakım Projesi ile de hastaların tedavi ve bakımları evlerinde yapılıyor. Düzenli olarak ev ortamında hastaları ziyaret eden doktor, hemşire ve hasta bakıcının yer aldığı sağlık ekipleri, hastaların sağlıklarının daha iyi hale gelmesi ya da belirli bir düzeyde tutulması, sosyal yönden daha iyi olmaları için hizmet veriyor. İhtiyaç duyan hastaları, psikolog, diyetisyen ve fizik tedavi uzmanı da evlerinde ziyaret ederek tedavi programı uyguluyor. Evde bakım ekibi, sağlık hizmetinin yanı sıra kişinin ve yakınlarının hastalık hakkında bilinçlenmesini ve eğitimli hale gelmesini sağlıyor. 3 bin 414 hastaya hizmet veren Evde Bakım Ekibi, 2019 yılının Nisan ayından 2023 yılının Nisan ayına kadar 25 bin 229 ziyaret yaptı.

GAZİEMİRLİLERİN YANLIŞ BESLENME ALIŞKANLIKLARI SAPTANIYOR

Belediye’nin Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlığı hizmetiyle, Gaziemir’de yaşayan yurttaşların yanlış beslenme alışkanlıkları saptanıyor, yetersiz ve dengesiz beslenmenin yol açtığı sağlık sorunlarına karşıönlem alınıyor. Sağlık Köyü’ndeki merkezde, destek isteyen yurttaşlara sağlık hizmeti veren diyetisyen, Evde Hasta ve Yaşlı Bakım ekibinin belirlediği hastaları, evlerinde tedavi ediyor. Hizmet kapsamında hastalara özel diyet programları hazırlanıyor, hastalar takip ediliyor. Sağlıklı ve ekonomik beslenme yöntemleri konusunda eğitimlerin de verildiği diyetisyen hizmeti kapsamında, Nisan 2019’dan bu yana 586 hastaya evlerinde, 4 bin 101 kişiye de merkezde hizmet verildi.

PSİKOLOJİK DESTEK VE DANIŞMANLIK VERİLİYOR

Psikolojik Destek ve Danışmanlık Hizmeti Pozitif Yaşam Merkezi’nde verilen Psikolojik Destek ve Danışmanlık Hizmeti kapsamında yurttaşlar psikolojik destek alıyor. Hizmetle, merkeze gelip destek isteyen yetişkinlere ve ergenlik çağındaki bireylere psikolojik destek veriliyor. Merkezde, grup seansları da yapılıyor. Aynı problemi yaşayan ve tek başına çözemeyen çocuk ve ergenler bir araya getirilerek model alma çalışmaları uygulanıyor. Hizmet kapsamında 2019 yılının Nisan ayından itibaren 3 bin 873 kez Pozitif Yaşam Merkezi’nde, 391 kez de evlerde psikolojik destek verildi.

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON HİZMETİ SÜRÜYOR

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hizmetiyle ise evden dışarıçıkma imkanı bulunmayan yaşlılara ve hareket kısıtlılığı bulunan hastalara evlerinde, diğer yurttaşlara ise özel olarak tasarlanan merkezde hizmet veriliyor. Fizyoterapist, Evde Hasta ve Yaşlı Bakım hizmeti alaların, fiziksel aktivitelerini ve hareket yeteneklerini artırmak için özel bir program hazırlayarak hastalara uyguluyor. Merkeze gelerek sağlık hizmeti almak isteyenlere de özel tedavi programı uygulanıyor. Hizmet kapsamında, Ata Evi Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’nden yararlananlara da egzersiz hareketleri yaptırılıyor. Fizyoterapist, Nisan 2019’dan bu yana hastalara bin 222 kez merkezde, 2 bin 424 defa da evlerinde hizmet verdi.

ANKA Haber Ajansı