GAZİEMİR BELEDİYESİ, İLÇE HALKINI KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİYLE BULUŞTURMAYA DEVAM EDİYOR

GAZİEMİR BELEDİYESİ, İLÇE HALKINI KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİYLE BULUŞTURMAYA DEVAM EDİYOR
Gaziemir Belediyesi, yurttaşların kültürel ve sanatsal etkinliklere ulaşabilmeleri için Nisan 2019'dan 2023 yılının Nisan ayına kadar 139 tiyatro, 70 konser, 23 sergi, 26 film gösterimi, 12 panel ve 80 atölye düzenledi. 40 branşta düzenlenen kurslara ise 9 bin 600 kişi katıldı.

Gaziemir Belediyesi, yurttaşların kültürel ve sanatsal etkinliklere ulaşabilmeleri için Nisan 2019'dan 2023 yılının Nisan ayına kadar 139 tiyatro, 70 konser, 23 sergi, 26 film gösterimi, 12 panel ve 80 atölye düzenledi. 40 branşta düzenlenen kurslara ise 9 bin 600 kişi katıldı.

4 yılda 55 yetişkin tiyatrosu düzenleyen belediyenin etkinliklerinde Genco Erkal, Tülay Günal, Altan Erkekli, Veysel Diker, Süheyl-Behzat Uygur, Levent Üzümcü, Mehmet Esen, Sumru Yavrucuk, Deniz Çakır, Şenay Gürler gibi tiyatrocular, Gaziemirli seyirciyle buluştu.

Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği ve 4 gün süren Münir Özkul Tiyatro Günleri’nde ise tiyatro sanatçıları oyunlarını sahneledi. Tiyatro günleri kapsamında İzmir Halk Tiyatrosu oyuncuları Aziz Nesin Kabare, Mahşeri Cümbüş Topluluğu Tiyatro Sporu, Samsun Sanat Tiyatrosu oyuncuları‘Kuvayi Milliye Destanı’ isimli oyunlarını sahneledi. Mehmet Esen de ‘Meddah’ isimli gösterisiyle Gaziemirli seyirciyle buluştu. Etkinlikler kapsamında Sahne Tozu Tiyatrosu da Gaziemir’de sahne aldı.

KONSERLER, GAZİEMİRLİ MÜZİKSEVERLERLE BULUŞTU

Belediyenin, Nisan 2019'dan bu yana geçen 4 yıllık sürede düzenlediği 70 konserde, birçok profesyonel ve amatör sanatçı sahne aldı. Etkinlikler kapsamında Haluk Levent, Hakan Aysev, Dilek Türkan, Manga, Oğuzhan Koç, Senforock, Büyük Türkiye Orkestrası, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Cihat Aşkın, Görkem Ezgi Yıldırım, Tevfik Rodos, Yeni Türkü, Grup Gündoğarken, Pınar Ayhan, Ertuğrul Hakan Bora, Eskaza, Başıbozuk, Ece Seçkin, Mehmet Erdem, Aydilge müzikseverlerle buluştu.

Belediye, 4 yılda 23 özel gün kutlama etkinliği ve 17 anma etkinliği düzenledi. Düzenlenen 12 seminerde ise akademisyenler ile uzmanlar, bilgilerini Gaziemirli yurttaşlarla paylaştı. Belediyenin, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılı kutlamaları kapsamında düzenlediği ‘Zafere Giden Yol’ panelinde Prof. Dr. İlber Ortaylı, Büyük Zafer’e giden süreçte yaşanan tarihi gelişmeleri Gaziemirlilere anlattı.

40 DALDA AÇILAN KURSLARDAN YAKLAŞIK 10 BİN KİŞİ YARARLANDI

Belediye, Gaziemirlilerin kişisel gelişimlerine katkı koymak ve yeteneklerini keşfetmelerini sağlamak için çok sayıda kurs açıyor. Resim, müzik, gitar, bale, tiyatro başta olmak üzere 40 dalda verilen eğitimlere 9 bin 600 kursiyer katıldı. Belediyenin düzenlediği kurslarda yeteneklerini keşfeden yurttaşlar, bu kurslarda öğrendiklerini tiyatro gösterileri ve konserlerle sergilemenin heyecanını yaşıyor. Sahne sanatları alanında düzenlenen kurslara katılan yurttaşlar, sahne almanın heyecanını yaşarken; görsel sanatlar kurslarına katılanlar ise eserlerini sergilerle beğeniye sunuyor. Kursiyerlerin resim ve fotoğrafları, belediyenin düzenlediği 23 sergide sanatseverlerle buluştu. Belediye, 4 yılda düzenlediği 80 atölye ile yetişkinleri ve çocukları sanatla ve sporla buluşturdu.

ÇOCUKLAR DA UNUTULMADI

Düzenlediği kurslarda çocukları sanatla buluşturan Gaziemir Belediyesi, çocukların kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak ve hayal dünyalarını zenginleştirmek amacıyla onlara özel kültürel etkinlikler düzenliyor. Çocuklara tiyatro sevgisi aşılamak amacıyla her hafta cumartesi günü çocukları tiyatroyla buluşturan belediye, 4 yılda 84 çocuk tiyatrosu düzenledi. Her yıl binlerce minik izleyiciyi tiyatroyla buluşturan belediye, çocuklar için sinema gösterimleri de yaptı. Arkadaşlık ilişkileri, aile kavramı, doğa ve hayvan sevgisi gibi konuları işleyen tiyatro oyunları ve sinema filmleriyle buluşan çocuklar, sanatın büyülü dünyasında yolculuğa çıkıyor. Açık alanda da etkinlik düzenleyen belediye, mahallelerde düzenlediği 20 etkinlikte de çocukları sanatla buluşturdu. Belediyenin kurslarında yeteneklerini keşfeden çocuklar, bu eğitimlerde öğrendiklerini yıl sonu gösterileri ve sergilerle ortaya koyuyor.

ANKA Haber Ajansı