FOÇALILAR'DAN, KOCAMEHMETLER'E YAPILMAK İSTENEN TAŞ OCAĞINA BASIN AÇIKLAMALI, SERGİLİ TEPKİ

FOÇALILAR'DAN, KOCAMEHMETLER'E YAPILMAK İSTENEN TAŞ OCAĞINA BASIN AÇIKLAMALI, SERGİLİ TEPKİ
Foça Kocamehmetler Köyü’nde yapılmak istenen üçüncü taş ocağına karşı, Foça Tarih ve Doğa Talanına Hayır Platformu tarafından taş ocaklarının doğa tahribatını gösteren fotoğraf sergisi açıldı. Platform üyesi gazeteci yazar Ramis Sağlam tarafından okunan basın açıklamasında, "Kocamehmetler Mahallesi’nde açılmak istenen 24 hektarlık alanda açılmak istenen yeni taş ocağına istemiyoruz. Biz Foça halkı olarak, başka bir Foça yok diye sesimizi yükseltirken, bu sesi duymazdan gelenlere bugün sadece sözümüzle değil

Foça Kocamehmetler Köyü’nde yapılmak istenen üçüncü taş ocağına karşı, Foça Tarih ve Doğa Talanına Hayır Platformu tarafından taş ocaklarının doğa tahribatını gösteren fotoğraf sergisi açıldı. Platform üyesi gazeteci yazar Ramis Sağlam tarafından okunan basın açıklamasında, "Kocamehmetler Mahallesi’nde açılmak istenen 24 hektarlık alanda açılmak istenen yeni taş ocağına istemiyoruz. Biz Foça halkı olarak, başka bir Foça yok diye sesimizi yükseltirken, bu sesi duymazdan gelenlere bugün sadece sözümüzle değil, fotoğraf sergimizle de haykırıyoruz" ifadelerine yer verildi.

On beş kareden oluşan fotoğraf sergisinde, geçmişte verilen ruhsatlar ile Foça’nın Kocamehmetler Mahallesi'nde halen faaliyette bulunan taş ocaklarının doğaya verdiği tahribatlar gösterildi.

Basın açıklamasına katılan Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, ‘‘Kocamehmetler’de yeni bir taş ocağı açılmasını asla istemiyoruz ve ÇED süreci iptal edilmelidir diyoruz. Bölgedeki madencilik faaliyetlerinin tamamen sonlandırılması için başlattığımız hukuksal süreci dikkatle takip ediyoruz" dedi.

Foça’da Doğa ve Tarih Talanına Hayır Platformu üyesi gazeteci yazar Ramis Sağlam tarafından okunan basın açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi:

‘‘Binlerce yıllık tarihi, binlerce endemik bitkisi ve tarih ve coğrafik güzellikleriyle, başka bir Foça yok! 2500 yıllık Pers Anıt Mezar Anıtı’nın yanı başına Taş Ocağı açmak isteyen zihniyetin gözü taşa doymak bilmiyor. Bu zihniyet Foça’nın Kocamehmetler Mahallesi’nde 24 hektarlık alanda yeni bir taş ocağı açmak istiyor. Hali hazırdaki taş ocaklarının çevreye, yaşam alanlarımıza verdiği tahribat ortadayken, yeni bir taş ocağının açılacak olmasını kabul etmiyoruz.

Üçüncü taş ocağının açılmak istendiği Kocamehmetler Köyü, 2017 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Kentsel Sit alanı olarak ilan edildi. Kentsel sit alanları içinde korunması gerekli kültür varlığı niteliğindeki yapıların yanı sıra bunlarla bütünlük sağlayan geleneksel doku karakteri, silüet ve yoğunluğun korunması amacıyla tescilli olmasa dahi töresel nitelik taşıyan kentsel dokunun korunması esastır.

Bu alandaki biyoçeşitliliğin, ekosistemin bir bütün olarak korunmasıçok önemlidir. Habitatın olumsuz etkilenmesi, ayrıca zincirleme bozulmalara yol açacağından ÇED süreci iptal edilmelidir.

İtiraz ediyoruz... Taş ocağı faaliyet alanı, Kocamehmetler Kentsel Sit Alanı içinde yer almakta ve tarım arazileri ve zeytinlik alanlarla çevrelidir. Ruhsat Alanı olarak gösterilen yerlerin yakınlarında tarımsal havzaların, endemik bitkilerin, zeytin ağaçlarının bulunması nedeniyle Maden (Dekoratif Taş) Ocağı projesinin çevresel etmenlere ve insan sağlığına zarar verecek yapılaşmaların kurulmasına zemin hazırlaması sebebiyle itiraz ediyoruz.

Ve bir kere daha yüksek sesle haykırıyoruz; dünya üzerinde başka bir Foça yok! İtiraz Ediyoruz, ÇED Süreci Acilen İptal Edilsin!"

Basın açıklaması sonrasında kısa bir tiyatro gösterisi de sahnelendi.

Fotoğraf sergisi, 12 Nisan Çarşamba günü Yenifoça pazaryerinde, 14 Nisan Cuma günü Bağarası pazaryerinde ve 16 Nisan Pazar günü Foça Yeryüzü Pazarında, 10.00 - 18.00 saatleri arasında sergilenmeye devam edecek.

ANKA Haber Ajansı