FOÇA’DA 23 NİSAN COŞKUSU

FOÇA’DA 23 NİSAN COŞKUSU
İzmir’in Foça ilçesinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı.

İzmir’in Foça ilçesinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı.

23 Nisan kutlamaları nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtıönünde düzenlenen çelenk sunma törenine; Foça Kaymakamı Mehmet Türköz, Amfibi Görev Grup ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serhat Sözbir, Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Milli Eğitim Müdürü Yüksel Akar, daire amirleri, siyasi partilerin ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler, öğretmenler, öğrenciler ve Foçalılar katıldı.

Törende Foça İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı’na saygıçelengi sunuldu. Çelenk sunumunun ardından Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı tören alanındaki kutlama programına geçildi. Protokol üyeleri ve vatandaşların ilgiyle izlediği kutlama programında, Foça Kaymakamı Mehmet Türköz ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Akar, günün anlam ve önemini belirten konuşmalarını yaptı.

Bugünlerin umudu yarınların güvencesi olan çocukları, geleceğe hazırlamanın herkesin insanlık görevi olduğunu belirten Yüksel Akar, “‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesiyle açılan Türkiye Büyük Millet Meclisimiz; bağımsızlığımızın, milli iradenin ve demokrasinin öncüsü olmuştur. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza verilmiş en güzel hediyedir. En değerli varlıklarımız olan çocuklarımız sevginin, saygının, hoşgörünün, barışın ve kardeşliğin temsilcileri olarak bugünlerimizin umudu, yarınlarımızın güvencesidir’’ dedi.

Foça Kaymakamı Mehmet Türköz de “1920 yılının 23 Nisan günü. Saat 13.45. Günlerden Cuma. Meclis’in önündeki kalabalık gelecek müjdeli haberi bekliyor. Günlerdir adı konulan, ama konuşulmayan egemenliğin, Türkiye Cumhuriyeti’nin ayak sesleri geliyor içeriden. Çoluk çocuk, genç yaşlı, kadın erkek tek beden, tek yürek oluyor. Anafartalar’ın, 19 Mayıs’ın, Sivas’ın, Erzurum’un heybetiyle, kendinden emin, gururlu, inançlı Mustafa Kemal çıkıyor salondan, alkışlarla. Ulus Meydanı bir milletin yeniden ulus oluşuna şahit oluyor. Her ulusun tarihinde etkisini asırlarca sürdürecek dönüm noktaları vardır. Bizim de şanlı tarihimizin en önemli dönüm noktası ve kazanımlarından biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 103. yılını kutlamanın onuru ve heyecanını hep birlikte yaşıyoruz’’ diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in mesajının okunmasıyla devam eden kutlama programı, öğrencilerin hazırladığışiirler, dans gösterileri ve halk oyunları gösterileri ile devam etti. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı konusunda okullarda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Kutlama programı resmi geçit töreniyle sona erdi.

Öte yandan Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısı ile yayınladığı mesajında; ‘‘Bağımsızlığımızın temeli Türkiye Büyük Millet Meclisi 103 yaşında. Milli Egemenlik mücadelesi verilen meclisimizin kurulduğu günü, çocukların heyecanı ve umuduyla yeşerten Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, arkadaşları ve tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun’’ dedi.

KUTLAMALAR YARIN DA DEVAM EDECEK

Foça’daki 23 Nisan kutlama etkinlikleri saat 20.30’da Kavala Kafe önünde başlayacak Fener Alayı, saat 21.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda halk oyunları ve dans gösterileri sonrasında Filarmoni Orkestrası Stratums Muziekorps Sint Cecilia, Harmonie Türk Müziği Korosu ve Çocuk Korosu konserleri ile devam edip, 24 Nisan Pazartesi günü saat 15.00’te Pınar Çocuk Tiyatrosu’nun Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde sahneleyeceği ‘‘Küçük Kız ve Cumhuriyet’’ oyunu prömiyeri ile sona erecek.

ANKA Haber Ajansı