FOÇA VE ASCEA KARDEŞŞEHİR OLDU

FOÇA VE ASCEA KARDEŞŞEHİR OLDU
İzmir’in Foça ilçesi, antik dönemdeki Phokaia’lı (Foçalı) denizcilerin Akdeniz’de kurduğu yerleşimlerden, İtalya’daki Ascea kenti ile kardeşşehir oldu.

İzmir’in Foça ilçesi, antik dönemdeki Phokaia’lı (Foçalı) denizcilerin Akdeniz’de kurduğu yerleşimlerden, İtalya’daki Ascea kenti ile kardeşşehir oldu.

Foça Belediyesi ve Ascea Belediyesi arasında, Foçalıların tarihteki yolculuğunun Avrupa Kültür Rotası olarak resmi ve uluslararası kabulü için Avrupa Konseyi’ne sunulacak olan ‘Viaggio dei Focesi-Foçalıların Yolculuğu’ projesi kapsamında kardeşşehir protokolü imzalandı.

Ascea Belediye Başkan Yardımcısı Stefano Sansone ile kardeşşehir protokolüne imza atan Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, “Karşılıklı olarak dostluk bağları kurmak ve geliştirmek, kültürel mirasımızı paylaşmak ve yerel kalkınmayı güçlendirmek adına Foça’ya önemli faydalar sağlayacağına yürekten inandığımız proje kapsamındaki protokole imza atmaktan dolayıçok mutluyuz. Değerli dostlarımız Ascea Belediye Başkan Yardımcısı Stefano Sansone, Merkez Cilento Belediyeler Birliği sekreterliğinden Prof. Renato Di Gregorio, İzmir İtalya Konsolosu Valerio Giorgio, İtalya Fahri Konsolosu Murat Saraç, İzmir İtalyan Kültür ve Dostluk Derneği’nden Dr. Martina Lilli’ye teşekkür ediyorum” dedi.

Kardeşşehir protokolü imza törenine, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi ve Foça Belediye Meclisi üyesi Hakan Barçın, Foça Belediye Meclisi üyeleri Kenan Düzgün ve Tuncay Şentürk, Foça Belediyesi Başkan Yardımcısı Yasin Tercanlıoğlu, Cittaslow Foça Koordinatörü Gülgün Barlas ve belediye bürokratları da katıldı.

İmza töreni sonrasında, Foça merkezi ve çevresinde inceleme gezileri yapıldı.

VİAGGİO DEİ FOCESİ-FOÇALILARIN YOLCULUĞU

Foça, Akdeniz’de uzun deniz yolculukları yapan ve bugün Ascea adını taşıyan Hyele (MÖ 540) de dahil olmak üzere Akdeniz'de çeşitli koloniler kuran Phokaia halkının anavatanıdır.

Foça ve Ascea arasındaki kardeşşehir protokolü, Phokaia’lı denizcilerin Avrupa tarihine bıraktıkları izlerin Avrupa Kültür Rotası olarak akredite edilmesi için Avrupa Konseyi'ne sunulacak olan Viaggio dei Focesi-Foçalıların Yolculuğu projesi kapsamında imzalandı.

Ortakları arasında, Foçalıların antik çağlarda koloni kurduğu Marsilya (Fransa) ve L’Escala (İspanya) kentlerinin belediyelerinin de yer aldığı proje, karşılıklı iş birliği içerisinde dostluk bağlarının kurulmasını ve bölgesel turizmin geliştirilmesini amaçlıyor.

ANKA Haber Ajansı