ESKİŞEHİR’DE ‘PORSUK HAVZASI KORUMA PLANI’ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

ESKİŞEHİR’DE ‘PORSUK HAVZASI KORUMA PLANI’ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Eskişehir’de, ‘Porsuk Baraj Gölü Havzası ve Porsuk Çayı Havzası Koruma Planı Hazırlanması’ konulu ikinci bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Eskişehir’de, ‘Porsuk Baraj Gölü Havzası ve Porsuk Çayı Havzası Koruma Planı Hazırlanması’ konulu ikinci bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, yüklenici firma Çınar Mühendislik, Kütahya, Bilecik ve Afyonkarahisar illerinden kamu kurum ve kuruluşları, üniversitelerden temsilciler ve sivil toplum kuruluşları katıldı.

ESKİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlatılan Porsuk Baraj Gölü Havzası ve Porsuk Çayı Havzası Koruma Planı, Kütahya ili merkez, Aslanapa, Altıntaş ve Dumlupınar ilçeleri, Eskişehir ili Odunpazarı, Tepebaşı, Seyitgazi ve İnönü ilçeleri; Afyonkarahisar ili İhsaniye ilçesi, Uşak ili Banaz ilçesi ile Bilecik ili Bozüyük ilçesi sınırlarını kapsarken; projenin 2023 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Proje kapsamında geçen yıl yerleşim alanları yerinde incelenerek Porsuk Havzası’nda yürütülen faaliyetlerden kaynaklanan kirlilik yükleri tespit edildi. Havza su kalite modeli oluşturularak, Porsuk Havzası’nın 2040 yılında sahip olacağı su kalitesi ile havzanın alternatif çalışmaları da tamamlandı.

ESKİ Genel Müdürü Oğuzhan Özen, ikinci bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasında Porsuk Havzası'nın Eskişehir için önemine değinirken, havzanın su fakiri bir bölge olması nedeniyle tatlı su kaynaklarının kirletilmemesi ve korunması gerektiğini söyledi. Özen, ESKİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlatılan projenin, iklim krizi ve kuraklık sebebiyle su kaynaklarının azaldığı bu dönemde; Eskişehir ili özelinde içme suyu kaynaklarının korunması, iyileştirilmesi ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi açısından çok büyük önem teşkil ettiğini belirtti.

Çınar Mühendislik ve Müşavirlik Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Proje Yöneticisi Mustafa Şahin, Çevre Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Beril Akın ve Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü İçme-Kullanma Suyu HavzalarıŞube Müdürü Sedat Gök’ün konuşma ve sunumlarından sonra katılımcıların soruları yanıtlandı.

ANKA Haber Ajansı