ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN BEYLİKOVA VE GÜNYÜZÜ’NDE KÜÇÜK ÇİFTÇİYE SIVI GÜBRE DESTEĞİ

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN BEYLİKOVA VE GÜNYÜZÜ’NDE KÜÇÜK ÇİFTÇİYE SIVI GÜBRE DESTEĞİ
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından, 'Küçük Çiftçiyi Destekleme Projesi' kapsamında, Beylikova ve Günyüzü ilçelerinde Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgeli 100 dönüm ve altında tarlası olan küçük çiftçinin tarlasının 50 dekarlık kısmına yönelik sıvı gübre hibesi yapıldı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından, "Küçük Çiftçiyi Destekleme Projesi" kapsamında, Beylikova ve Günyüzü ilçelerinde Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgeli 100 dönüm ve altında tarlası olan küçük çiftçinin tarlasının 50 dekarlık kısmına yönelik sıvı gübre hibesi yapıldı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, küçük çiftçiyi destekleme projelerine bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nca artan maliyetler nedeniyle üretemez hale gelen ÇKS belgeli 100 dönüm altı tarlası olan küçük ölçekli çiftçilerin 50 dekarlık arazisine sıvı gübre hibe desteği sağlanıyor. Proje kapsamındaki Sivrihisar’dan sonra Beylikova ve Günyüzü ilçelerinde de dağıtımlar gerçekleştirildi.

Bölgede toplamda 50 bin dekarlık alanın gübrelenmesinin hedeflendiği proje ile çiftçinin girdi maliyetlerinin düşmesi planlanırken, 63 bin litre sıvı gübre toprakla buluşmuş olacak.

Beylikova ve Günyüzü çiftçileri, verilen desteğin kendileri için can suyu niteliğinde olduğunu belirterek şunları dile getirdiler:

"Üretmekte çok zorlanıyoruz. Maliyetler sürekli artıyor. En önemli sorunlardan biri de gübre fiyatlarındaki yükseliş. Çiftçi eğer bu tür destekleri alamazsa bu işi yapmasıçok zor. Bu unutulmamalı. O yüzden verilen her destek çok önemli. Üretmeye devam etmemiz için bize destek olup, güç veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmaz Büyükerşen’e çok teşekkür ederiz.”

ANKA Haber Ajansı