ENKAZ ALTINDAN KURTARILAN OSMANİYELİ MUSTAFA, İLK ADIMLARINI İZMİR’DE ATTI

ENKAZ ALTINDAN KURTARILAN OSMANİYELİ MUSTAFA, İLK ADIMLARINI İZMİR’DE ATTI
Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler sırasında Osmaniye’de enkaz altına kalarak yaralanan 14 yaşındaki Mustafa Elmas, omuriliğindeki zedelenme nedeniyle yatağa bağımlı hale geldi. Depremde anne ve babasını da kaybeden Elmas’ın yeniden yürüyebilmesi için yoğun bir tedavi ve bakım süreci geçirmesi gerekiyordu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in talimatıyla Eşrefpaşa Hastanesi’ne getirilen Mustafa Elmas, burada uygulanan fizik tedavi sayesinde ilk adımlarını kısa sürede attı. Tunç Soyer’in eşi

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler sırasında Osmaniye’de enkaz altına kalarak yaralanan 14 yaşındaki Mustafa Elmas, omuriliğindeki zedelenme nedeniyle yatağa bağımlı hale geldi. Depremde anne ve babasını da kaybeden Elmas’ın yeniden yürüyebilmesi için yoğun bir tedavi ve bakım süreci geçirmesi gerekiyordu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in talimatıyla Eşrefpaşa Hastanesi’ne getirilen Mustafa Elmas, burada uygulanan fizik tedavi sayesinde ilk adımlarını kısa sürede attı. Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, hastanede ziyaret ettiği Elmas’ın hem eğitiminde hem de geri kalan hayatında elinden tutulması gerektiğini söyledi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen deprem felaketinin ilk gününden itibaren bölgede hastalara şifa dağıtan İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi, örnek bir hikayeye daha imza attı. Osmaniye’de depremde göçük altında kalarak omuriliğinde zedelenme meydana gelen ve tüm ailesini depremde kaybeden 14 yaşındaki Mustafa Elmas, ameliyat sürecinin ardından fizik tedavi işlemleri için, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından Eşrefpaşa Hastanesi’ne getirildi. Osmaniye’de kaldığı hastanede fizik tedavi ünitesi olmadığı için Eşrefpaşa Hastanesi’nde tedavisine başlanan Elmas, 3 gün içerisinde adım atabilir duruma geldi.

“BURADA YEPYENİ BİR HAYAT ONU BEKLİYOR”

Mustafa Elmas’ı hastanenin fizik tedavi ünitesinde ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, “Mustafa büyük sıkıntılarla İzmir’e geldi ama burada yepyeni bir hayat onu bekliyor. İzmir ona umut olacak. İzmir ona yeni şanslar getirecek. İzmir’in depremde gösterdiği yardım ve dayanışma örneği, Türkiye’nin ilham alması gereken bir durum ancak bu, bir-iki günlük, birkaç haftalık bir mesele değil. Mustafa’nın yeni hayatında elinden tutmamız gerek” dedi.

“UZUN BİR YOLUMUZ VAR”

Mustafa Elmas’ın genel durumu hakkında bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Belkıs Çolak, “Mustafa ile tanışmamız çok yeni. 3 gün önce tanıştık. Mustafa’nın cerrahi operasyonu Osmaniye Devlet Hastanesi’nde gerçekleşti. Omurga yaralanması vardı. Hastanemize geldiğinde ise yürüyemez durumdaydı. Yavaş yavaşçalışmaya başladık. 3 gün gibi kısa bir sürede ise iyi bir yol kat ettik. Egzersiz ve güçlendirme çalışmalarıyla destek oluyoruz. Uzun bir yolumuz var. Birlikte sabırla Mustafa’yı sağlıkla yürüyebilir hale getireceğiz” diye konuştu.

“TEK TEMENNİM, MUSTAFA’YA İYİ BİR GELECEK HAZIRLAYABİLMEK”

Osmaniye’de tüm ailesini kaybeden amca Bekir Elmas ise “37 yıldır İzmir’de yaşıyorum. Mustafa’nın Osmaniye’de hastanede süren tedavilerinde bazı eksiklikler vardı. İzmir’e sevkini alabilmek için çok çaba sarf ettik. Osmaniye’de İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin olduğunu öğrendik ve Tunç Başkan’ımıza ulaştık. Her sorunumuzu çözdüler ve bizi İzmir’e getirdiler. Hastanede yatılı kalıyoruz, buradan çok memnunuz. Adım atar hale geldi bu hastanede. Amcası olarak bundan sonra onun yanında olacağım. Mustafa da artık İzmir’de benimle birlikte yaşayacak. Tek temennim, Mustafa’nın sağlığına tekrar kavuşması ve ona iyi bir gelecek hazırlayabilmek” dedi.

ANKA Haber Ajansı