EMITT'TE MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN STANDI ZİYARETÇİLERDEN İLGİ GÖRDÜ

EMITT'TE MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN STANDI ZİYARETÇİLERDEN İLGİ GÖRDÜ
Mersin Büyükşehir Belediyesi, 26. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) kentin değerlerini tanıttı. Dört gün süren fuarda Mersin standı, ziyaretçilerinden ilgi gördü.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 26. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) kentin değerlerini tanıttı. Dört gün süren fuarda Mersin standı, ziyaretçilerinden ilgi gördü.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 26’ncısı düzenlenen EMITT’te yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırladı. Mersin’in cezeryesi, tarihi ve doğal güzelliklerinin sanal gerçeklik gözlüğüyle tanıtıldığı VR Mersin ile ‘Tarihi ve Turistik Mersin Haritası’ Mersin standının dikkat çeken özellikleri arasında yer aldı. VR Mersin ile Mersin’de istedikleri noktayı sanal gerçeklik gözlüğü ile ziyaret eden katılımcılar, ilginç bir deneyim yaşadıklarını kaydederken, Mersin Haritası da tarihi ve turistik noktaların yerini göstererek, katılımcıları bilgilendirdi.

Uluslararası birçok ülkeden ziyaretçilerini ağırlayan Mersin standını; Tataristan’ın Nizhnekamsk Büyükşehir Belediye Başkanı Ramil Mullinve eşi Svetlana Mullina ile Tataristan Cumhuriyeti Türkiye Cumhuriyeti Yetkili Temsilcisi Ayrat Gataullin, Tataristan Cumhuriyeti Türkiye Cumhuriyeti Yetkili Temsilci Yardımcısı Albert İalyshev, Nizhnekamsk Belediyesi İcra Komitesi Başkanı Roman Bulatov ve Nizhnekamsk Belediyesi Genel Sekreteri Almaz Gizzatullin ziyaret ederek; Mersin ile iş birliği içinde olmaktan mutluluk duyacaklarını belirtti.

Dijital içerik üreticileri Harjinder Singhkukreja, Havva Safarova ve Katrina Umandap, Joao Leitao ile Murat Özbilgi de Mersin standını ziyaret ederek Mersin’in tarihi ve turistik değerleri ile ilgili bilgi alıp, Mersin’e özgü lezzetlerden tattı. Konuklar, dijital tabanlı teknolojik stantta Mersin’in güzelliklerini 360 derece açıyla izledikleri video ile dolaşma imkanı buldu.

Tataristan Nizhnekamsk Büyükşehir Belediye Başkanı Ramil Mullin, Mersin standınıçok beğendiğini belirterek, şunları söyledi:

“Öncelikle Mersin bizim için kardeşşehirdir. Çok güzel, çok gelişmiş, Türkiye'nin önde gelen bir ilidir. Bizim kardeşşehrimiz; bizim Nizhnekamsk Belediye'miz gibi sanayi konusunda ve diğer sektörlerde çok güçlü olan bir bölgedir ve aynı zamanda Mersin bugünkü fuarda gördüğünüz gibi turizm konusunda çok ileridedir. Hem sanayi hem turizm konularında önde gelmesi ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Biz kardeşşehir olduğumuz için çok mutluyuz ve ileride de ikili iş birliğimizi geliştirmeye hazırız.”

Moldova Büyükelçiliği Ticari-Ekonomi Ataşesi Tatiana Çelebi de Mersin standını ziyaret eden isimler arasındaydı. Çelebi da düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

“Mersin çok güzel tarihli ve güzel insanlarla dolu bir şehir. Biz Moldova olarak yıllardır Mersin’le çok güzel çalışmalara devam ediyoruz. Kültürlerimiz yakın. Geçen sene de Ticaret ve Sanayi Odasıüyeleri ile 7 kişilik büyük bir heyet Sayın Başkan’ı ziyarete Mersin’e gittiler. Orada görüşmeler yapıldı. Yıllardır tiyatro, kültür ve diğer çalışmalarımız karşılıklı devam ediyor. Bölgeyi çok seviyoruz. İnşallah ilerideki zamanlarda çalışmalarımıza devam edeceğiz, geliştireceğiz. Her yıl olduğu gibi yine çok güzel. Geçen sene de katıldım, gayet güzel. Ekipler iyi, çalışmalar güzel.”

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü ve Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger ise Moldova ile Mersin’in ilişkilerini daha çok geliştirmek istediklerini aktararak, şunları kaydetti:

“Moldova ile bu yaptığımız karşılıklı kültürel iş birliği bizim için çok kıymetli. Tatiana’nın biraz önce bahsettiği gibi geçen yıl başkanımızın bulunduğu bir heyetle Moldova'ya bir ziyarette bulunulmuştu. Aynı zamanda kültürel, karşılıklı iletişim ve çeşitlilik noktasında Gagavuz Cumhuriyeti’nin tiyatro ekibi de şehrimize gelmiş, çok da başarılı bir temsil sergilemişti. Bu bizim için kıymetli. Çünkü bizim Mersin Şehir Tiyatromuzla Gagavuz Tiyatrosu’nun bir araya gelerek bu çalışmayı sergilemiş olması hem kaynaşma hem de kültürel alışveriş, yeni sanatçıların tanınması noktasında da güzel bir çalışmaydı. Biz bu anlamda kültürel, sanatsal gelişim noktasında bu çalışmaları karşılıklı olarak yapıyor olmanın mutluluğunu ayrıca yaşıyoruz.”

Rus iş insanı Maria Bukanina ise Mersin’e daha önce geldiğini ve yeniden görmek istediğini kaydederek, “Stant çok güzel. Mersin’i daha iyi öğrendim. Ben daha önce Mersin’e gittim. Çok tarihi, çok muhteşem bir şehir. Müslüman, Hıristiyan yani herkes için çok güzel. Limanı var. Tatil için muhteşem bir şehir. Mersin’e yeniden gitmeyi çok istiyorum” dedi.

ANKA Haber Ajansı