EFES SELÇUK’TA PAZAR ATIKLARI KOMPOST GÜBREYE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

EFES SELÇUK’TA PAZAR ATIKLARI KOMPOST GÜBREYE DÖNÜŞTÜRÜLECEK
Efes Selçuk Belediyesi, 'Pazardan Doğaya' Projesi ile pazardan çıkan yeşil atıkları kompost gübreye dönüştürüyor. İlk olarak Çarşamba Pazarı’nda başlayan uygulama ile pazar esnafının konteynerlere attığı yeşil atıklar, kompost gübreye dönüştürülecek ve üretici olan pazar esnafına dağıtılacak.

Efes Selçuk Belediyesi, "Pazardan Doğaya" Projesi ile pazardan çıkan yeşil atıkları kompost gübreye dönüştürüyor. İlk olarak Çarşamba Pazarı’nda başlayan uygulama ile pazar esnafının konteynerlere attığı yeşil atıklar, kompost gübreye dönüştürülecek ve üretici olan pazar esnafına dağıtılacak.

Efes Selçuk’ta doğa ve üretici dostu yeni bir proje hayata geçti. Çarşamba Pazarı esnafının memnuniyetle karşıladığı proje ile doğaya ve üreticiye katkı sunulacak. "Pazardan Doğaya" Projesi ile kompost hale getirilen atıklar ile çöp miktarı azaltılırken, üreticiye destek verilecek. Sağlanan çevresel döngü ile hem üretici hem doğa kazanacak.

Konu ile ilgili bilgi veren Efes Selçuk Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Bilal Kılıç, “Sebze ve meyve atıklarını tekrar kazanma adına bir çalışma başlattık. Buradan hareketle iki adet geri dönüşüm konteynerınıÇarşamba Pazarı’nın girişine yerleştirdik. Bundan sonra pazarcılarımız kendi atıklarını bu geri dönüşüm konteynerlarına atacak ve biz de bunları tekrardan kompost gübreye dönüştürerek üretime kazandırmış olacağız” dedi.

ANKA Haber Ajansı