EFES SELÇUK BELEDİYESİ'DEN İSTİHDAM VE TASARRUF SAĞLAYARAK DAYANIŞMAYI GÜÇLENDİREN PROJE

EFES SELÇUK BELEDİYESİ'DEN İSTİHDAM VE TASARRUF SAĞLAYARAK DAYANIŞMAYI GÜÇLENDİREN PROJE
Efes Selçuk Belediyesi tarafından 14 Mayıs Mahallesi’nde hayata geçirilen çamaşırhane projesi ile hem tasarruf sağlanıyor hem de kadın istihdamına katkı sunuluyor.

Efes Selçuk Belediyesi tarafından 14 Mayıs Mahallesi’nde hayata geçirilen çamaşırhane projesi ile hem tasarruf sağlanıyor hem de kadın istihdamına katkı sunuluyor.

Efes Selçuk Belediyesi’nin hayata geçirdiği çamaşırhanede belediye işletmelerine ait çamaşırların yıkanmasıyla kurumsal tasarruf sağlanıyor, çamaşırhaneye yakın yerlerde ikamet eden kadınların çalışmasıyla da kadın istihdamına katkı sunuluyor. Kentte hizmet veren otel, restoran gibi işletmelerin çamaşırlarının kent içinde yıkanmasıyla kent ekonomisine de katkı sunuluyor.

14 Mayıs Mahallesi'nde 4033 sokakta bulunan alanın çamaşırhane olarak değerlendirilmesiyle belediye işletmeleri ve kent genelinde restoran, otel gibi işletmelerin yanı sıra öğrencilere de hizmet verilmeye başlandı. Çamaşırhanede ayrıca depremzede vatandaşların çamaşırları da ücretsiz olarak temizleniyor.

Efes Proje Yönetimi Şirketi Koordinatörü Aslı Kurtay, “Bu alan daha önce Efes Selçuk Belediyesi’ne ait atıl bir alandı. Tadilatı bittikten sonra doğan ihtiyaç doğrultusunda bu alanıçamaşırhane olarak kullanmaya karar verdik. Bu konuda özellikle hem kendi işletmelerimizden hem de dışarıdaki işletmelerden bir talep vardı. O talebi en iyi şekilde değerlendirebileceğimiz alanın burası olduğuna karar verdik. 2022 yılının son aylarında tadilata başladığımız yeri 2023’ün ilk günü temiz bir başlangıçla çamaşırhane olarak halkımızın hizmetine sunduk” dedi.

"DEPREMZEDELERİN ÇAMAŞIRLARINI ÜCRETSİZ TEMİZLİYORUZ"

Çamaşırhane çalışanlarının işinin uzmanı ve bölgeye yakın mahallelerde ikamet eden kadınlar olduğunun altınıçizen Aslı Kurtay, “Bu işletmeyi açmamızla birlikte kendi işletmelerimiz buradan yararlanmaya başladı. Aynı zamanda iki adet ev tipi çamaşır makinası ve iki adet ev tipi kurutma makinasıyla da öğrencilerimize özel indirimli olarak hizmet veriyoruz. Çevre işletmeler, oteller, acentalar ve turizm işletmelerinin çamaşırları burada yıkanmakta, asıl önemlisi açılma sürecinin ardından yaşadığımız depremle birlikte kentimize gelen depremzedelerin de sosyal hizmetlerle birlikte ortaklaşa ücretsiz olarak çamaşırlarını yıkamaktayız” diye konuştu.

Çamaşırhanede çalışan Berivan Adsız, çalışma düzeni hakkında bilgi vererek, “Çamaşırhane açıldığından beri burada çalışıyorum. Buralarda yaşıyorum, Zafer Mahallesi’nde. Evim çalıştığım yere çok yakın. Zor olmuyor bizim için buraya gelmek. Genelde restoranlardan, otellerden örtüler geliyor. Biz önce bu eşyalarıçamaşır makinasına atıyoruz. Daha sonra kurutma makinasına atıyoruz. Kuruduktan sonra da ütüleyip paketleyerek iş yerlerine gönderiyoruz” dedi.

ANKA Haber Ajansı