EDREMİT ATIK GETİRME MERKEZİ FAALİYETE GİRDİ

EDREMİT ATIK GETİRME MERKEZİ FAALİYETE GİRDİ
Edremit Belediyesi’nin ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında geri kazanılabilir atıkların kaynağından ayrı toplanması ve geri kazanıma gönderilmesi amacıyla yaşama geçirdiği 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi faaliyete girdi.

Edremit Belediyesi’nin ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında geri kazanılabilir atıkların kaynağından ayrı toplanması ve geri kazanıma gönderilmesi amacıyla yaşama geçirdiği 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi faaliyete girdi.

Edremit Belediyesi, atık yönetim sistemini daha çevreci bir hale getirebilmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Edremit Belediyesi’nin geri dönüşümü mümkün atıkları ekonomiye kazandırmak adına hazırladığı 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi, Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde hizmete açıldı.

Eroğlan Mahallesi 3123/1 Sokak’ta hizmete giren merkezde; kağıt, cam, plastik, metal, pil, tekstil atıkları, elektrikli ve elektronik eşya, atık ilaçlar, bitkisel atık yağlar, ömrünü tamamlamış lastikler ve hacimli atıklar için bölümler bulunuyor. Merkeze evlerinde biriktirmiş oldukları geri kazanılabilen atıkları getiren vatandaşlar, geri dönüşüme katkı sağlayarak ekonomiye ve çevreye de destek olmuş olacak.

Atık Getirme Merkezi’nin açılışında bir konuşma yapan Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Atık Getirme Merkezi’nin Körfez’de bir ilk olduğunu aktardı. Başkan Arslan, ‘Atık Getirme Merkezi Projesi’ni birlikte yürüttükleri Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Arslan, merkezin açılışında şunları söyledi:

“Her gün yeni bir projemizi daha sizlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması ile atık miktarının olabildiğince azaltılması hususunda, hayata geçirmeyi planladığımız, atık getirme merkezimizi bugün hizmete açıyoruz. Sıfır atık projesi çevre koruma ve sürdürülebilirlik için hayati bir önem taşıyor. Günümüzde artan nüfus ve tüketim alışkanlıkları, çevre kirliliğinin artmasına ve doğal kaynakların tükenmesine sebep oluyor. Belediye’miz ve aynı zamanda başkanlık görevini yürüttüğüm Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği adına gelecek nesillere temiz bir çevre bırakabilmek için bu alanda yapılacak çalışmalara büyük önem veriyoruz. Atık getirme merkezimizin, günümüzün ve geleceğimizi tehdit eden sorunların başında yer alan, çevre kirliliği ile mücadelede önemli bir adım olacağına inanıyoruz.

Tesisimiz bünyesinde kurumlardan ve vatandaşlardan toplanan plastik, cam, kağıt, metal, atık elektrikli ve elektronik eşyalar ile organik atıkların ayrıştırılması sağlanacak ve geri dönüşüme kazandırılacaktır. İstediğimiz sonuçları alabilmek adına, projemizde siz kıymetli Edremitlilerin desteğine ihtiyacımız var, unutmamalıyız ki bu tek taraflı bir proje değildir. Evsel atıklarınızı ayrıştırarak, atık getirme merkezimize ulaştırmanız neticesinde hedeflediğimiz sıfır atık projesinde ciddi bir adım atmış olacak ve bunu hepimizin duyarlılığı ile birlikte başarmış olacağız. Daha temiz bir Edremit için projenin hayata geçmesinde emeğe geçen herkese şahsım ve Edremit halkı teşekkür ediyor, atık getirme merkezimizin ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.”

ANKA Haber Ajansı