DEVLET SANATÇISI VE BESTEKAR İSMAİL BAHA SÜRELSAN, ANTALYA’DA ESERLERİYLE ANILDI

DEVLET SANATÇISI  VE BESTEKAR İSMAİL BAHA SÜRELSAN, ANTALYA’DA ESERLERİYLE ANILDI
Antalya Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı kurucusu bestekar ve devlet sanatçısıİsmail Baha Sürelsan, ölümünün 25’inci yılında memleketi Antalya'da eserleriyle anıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı kurucusu bestekar ve devlet sanatçısıİsmail Baha Sürelsan, ölümünün 25’inci yılında memleketi Antalya'da eserleriyle anıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı kurucusu bestekar, devlet sanatçısıİsmail Baha Sürelsan için Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk olarak Sürelsan'ın Uncalı Mezarlığı'ndaki kabri başında Yasin-i Şerif okutuldu. Törene Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Deniz Filiz, Büyükşehir Belediyesi Başkan DanışmanıÖnder Bilgin, yakınları, öğrencileri ve sevenleri katıldı.

Akşam ise sanatçı için Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) anma programı düzenlendi. Geceye onur konuğu olarak İsmail Baha Sürelsan'ın yeğeni; İstanbul Belediye Konservatuvarıİcra Heyeti Ses SanatkarıİTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’ndan Emekli Öğretim Görevlisi Nurten Erpek katıldı. Erpek, düzenlenen gece için Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'e teşekkür etti.

1957 yılında kaydedilen şevkefzâ makamında “Yine bir bâd-ı hazân esti güzel bahçemize” isimli eserin dinletilmesiyle başlayan program, moderatörlüğünü İsmail Baha Sürelsan'ın öğrencilerinden Dr. Mehmet Emin Kakan'ın yaptığı ve yine İsmail Baha Sürelsan'ın öğrencileri olan Av. Deniz Filiz, Özgen Gürbüz ve Aydemir Tuncerin katılımıyla düzenlenen söyleşiyle devam etti.

İsmail Baha Surelsan’a dair hatıraların ve hocanın eserleri üzerine yürütülen söyleşiye, Şef Aydemir Tuncer Türk Sanat Müziği İcra Heyeti de eşlik ederek, ünlü bestekarın eserleri seslendirildi. Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Av. Deniz Filiz de gecede şarkı söyleyerek hocasını andı. Gecenin sonunda ise katılımcılara plaket takdim edildi.

ANKA Haber Ajansı