ÇORLU BELEDİYESİ, TRAKYA BELEDİYELER BİRLİĞİ’NİN ‘DEPREM ÇALIŞTAYI’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

ÇORLU BELEDİYESİ, TRAKYA BELEDİYELER BİRLİĞİ’NİN ‘DEPREM ÇALIŞTAYI’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI
Trakya Belediyeler Birliği’nin (TBB) ‘Deprem Çalıştayı’, Çorlu Belediyesi ev sahipliğinde Memduh Şevket Esendal Sahnesi'nde düzenlendi.

Trakya Belediyeler Birliği’nin (TBB) ‘Deprem Çalıştayı’, Çorlu Belediyesi ev sahipliğinde Memduh Şevket Esendal Sahnesi'nde düzenlendi.

Depreme karşı farkındalık yaratmak, bölgenin depremselliğine bağlı olarak riskleri azaltmak ve hazırlıklı olmak amacıyla Çorlu’da düzenlenen ‘Deprem Çalıştayı’na; TTB ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata, TTB paydaşları, daire başkanları, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, belediyelerin teknik personeli ile basın mensupları katıldı.

Trakya Belediyeler Birliği’ne üye belediyelerin teknik ekiplerinin bilgilendirilmesi amacıyla yürütülen çalıştaya konuşmacı olarak Jeofizik Mühendisi Deprem Bilimci Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi BaşkanıÖzlem Tut katıldı. Çalıştayın açılış konuşmasını Trakya Belediyeler Birliği Müdürü Ogün Kürümoğlu yaptı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin üzerinden 53 gün geçtiğini kaydeden Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, şunları söyledi:

“ÖNEMLİ OLAN BİLİMİN IŞIĞINDA, KANUN VE NİZAM ÇERÇEVESİNDE ÖNLEMLERİ ALMAK”

"Öncelikle deprem bölgesinde olan ya da yakınları bölgede yaşayan tüm yurttaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Hayatını kaybeden 50 bin 96 vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına, sevdiklerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Hepimizin bildiği gibi Türkiye’miz deprem kuşağında yer alan bir deprem ülkesi. Elbette doğal afetler ülkemizde de, dünyada da olmaya devam edecek. Burada önemli olan husus; bilimin ışığında, kanun ve nizam çerçevesinde tüm önlemleri almak olacaktır. Afetin değil; tedbirsizliğin, denetimsizliğin, vicdansızlığın öldürdüğünü hepimiz çok iyi biliyoruz. Bizler kamu kurumları olarak gereken tedbirleri almakla mükellefiz. Çalışmalarımızı da bu ölçüde sürdürüyoruz, sürdürmeye de devam edeceğiz. O sebeple; konunun hakimi olan kamu görevlileri, akademisyenler, mühendisler ve bilim insanlarıyla çalıştaylar, toplantılar vesilesiyle bir araya gelmeyi ve yol haritalarını birlikte belirleyecek olmayı da son derece kıymetli bulduğumu ifade etmek istiyorum.

Tabii böyle büyük depremleri art arda yaşamak, çok fazla insanımızı kaybetmek hepimiz için çok sarsıcıydı. Büyük ölçekli deprem gerçeğiyle yıllar sonra yeniden yüzleşmek bizlere yapmadıklarımızı ya da eksik bıraktıklarımızı hatırlattı. En önemlisi de bundan sonra hızlıca neler yapmamız gerektiği üzerine zihin yormamızı sağladı. Şimdi sizlere Çorlu ölçeğinde gerçekleştirdiğimiz çalışmaların ve planlamalarımızın kısa bir özetinden bahsetmek istiyorum. Çorlu’muzda kıymetli hemşehrilerimiz, felaketin ilk gününden itibaren büyük bir dayanışma örneği göstererek yardımlarını belediyemize, Çorlu Kaymakamlığı’na, sivil toplum kuruluşlarına ulaştırdı. Bizler de bu yardımların deprem bölgesindeki afetzedelere ulaştırılması için var gücümüzle çalıştık. Belediye’deki çalışma arkadaşlarımızın yanı sıra 983 hemşehrimiz gönüllü olarak yardım toplama merkezimizde bizlerle birlikte çalıştı. Elinden geleni yaparak önemli bir dayanışma örneği sergileyen tüm Çorlululara bir kez daha yürekten şükranlarımı sunuyorum. Deprem bölgesine AFAD, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası ve Çorlu Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın destekleri ile 34 bin 313 yardım kolisi ve 50 palet yardım malzemesini 43 aracımızla gönderdik. Ayrıca deprem bölgesine gönderdiğimiz 8 adet iş makinesi ve operatörleri orada yetkililerce kendilerine verilen görevleri yerine getirmeye çalıştılar.

“DANIŞMA MERKEZİ’MİZDE İLK ETAPTA DEPREMZEDELERE PSİKOLOJİK VE SOSYAL DESTEK SAĞLAYACAĞIZ”

Tabii Çorlu’muza gelen çok sayıda afetzede vatandaşımız için de çalışmalar gerçekleştirdik. Sevgi Çarşı’mız sayesinde bugüne kadar 768 aile olmak üzere toplamda 2 bin 744 vatandaşımıza ayni destekte bulunduk. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’müz bünyesindeki sosyologlarımız, depremzede vatandaşlarımızı evlerinde ziyaret ettiler. Ayrıca ‘Mutlu Birey, Huzurlu Toplum’ projemiz kapsamında açılmasına kısa bir süre kalan Rehberlik ve Psikososyal Danışma Merkezi’mizde gönüllü psikolog, psikiyatr ve doktorlarımızla birlikte ilk etapta depremzede vatandaşlarımıza psikolojik, tıbbi ve sosyal destek sağlamayı planlamaktayız.

“AFET VE ACİL DURUM MÜDAHALE PLANIMIZI BUGÜNÜN ŞARTLARINA GÖRE GÜNCELLİYORUZ”

İki yıl önce oluşturduğumuz Çorlu Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi’miz de bu süreçte deprem bölgesinde görev aldılar. Ayrıca bizler de bu süreçte İmar Komisyonu’muz ve başkan yardımcılarımızla birlikte birkaç kez bölgeye giderek incelemelerde bulunduk. Kentimizde gerçekleşebilecek olası bir deprem için de hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Bir yandan yayımladığımız bilgilendirme broşürleri, kitapçıklar, düzenlediğimiz seminerlerle hemşehrilerimizi olası afet durumlarına hazırlamaya çalışırken bir yandan da Afet Koordinasyon Merkezi’mizin son hazırlıklarını tamamlıyor, kentsel dönüşüm strateji belgemiz ışığında çalışmalarımızı sürdürüyor, özellikle eski binalarda tarama çalışmalarımıza devam ediyor, personelimiz içerisinde görev dağılımı gerçekleştirerek 2019 yılında hazırladığımız afet ve acil durum müdahale planımızı bugünün şartlarına göre güncelliyoruz.

“İLÇEDE HİZMET VERECEK 5 BİN KİŞİ KAPASİTELİ MOBİL MUTFAK ÇALIŞMASINDA SONA YAKLAŞTIK”

Olası bir afet durumunda Çorlu’muzda hizmet verecek 5 bin kişi kapasiteli mobil mutfak çalışmamızda da sona yaklaştık. Kentimizde konumlanacak afet sahalarının tespitini ve mikro bölgeleme çalışmalarımızı büyük ölçüde tamamladık, kurulabilecek potansiyel çadır kent alanlarımızı tespit ettik. Ayrıca mevcut afet ve acil durum konteynerlerimizin sayısını artırmak için çalışma arkadaşlarımız gayretlerini sürdürüyor. Kısacası deprem bölgesinde yaşadığımız gerçeğiyle hareket ediyor, bu konuda ortak çalışmalar yapacağımız tüm kent paydaşlarımıza şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum. Depremin değil, tedbirsizliğin hayat aldığını bir kez daha hatırlatarak bu deprem çalıştayını gerçekleştiren Trakya Belediyeler Birliği ve tüm paydaşlarımıza şükranlarımı sunuyor, iyi çalışmalar diliyorum."

Başkan Sarıkurt'un ardından kürsüye gelen Trakya Belediyeler Birliği ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da Tekirdağ'ın deprem kuşağında yer aldığını ve 1999 yılında yaşanan depremlerin ardından geçen süre zarfında yapılanların çok yetersiz kaldığını dile getirerek şunları kaydetti:

“İSTANBUL BAŞTA OLMAK ÜZERE TRAKYA’DAKİ TÜM İLLER BİRLEŞEREK ACİL ÖNLEM ALMALI”

"1999 yılında yaşanan iki depremin ardından geriye dönüp baktığımızda 24 yıl içinde ülke olarak tedbir almayı ihmal ettiğimizi ve bazışeyleri yapamadığımızı görüyoruz. Halbuki bu deprem bize zamanın ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha gösterdi. Acil kararlar almalıyız. Kentsel dönüşüm konusunda hızlı adımlar atmalıyız. Yavaş işleyen bürokrasiyi de hızlandırmalıyız. Biz Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak 2014 yılından bu yana kentimizde deprem riskini azaltmaya yönelik çalışmalar yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Eğitimli personelimiz ve güçlü araç filomuz ile afet bölgesinde yürütülen çalışmalara etkin bir şekilde katkı sağladık. Ancak başta İstanbul olmak üzere Trakya'daki tüm iller birleşerek acil önlemler almalı ve bir an evvel tedbirleri eyleme çevirmeliyiz. Bugün düzenlediğimiz çalıştay kapsamında geçmişten bugüne edindiğimiz tecrübe ve birikimlerimiz ile gücümüze güç katmak için Trakya Belediyeler Birliği üyesi belediyeler arasında iş birliğini sağlamak istedik. ‘Deprem Çalıştayı’, afetler konusundaki yol haritamızı oluşturmamızı sağlamakla kalmayacak aynı zamanda gelecekte atılacak adımların temelini oluşturacaktır. Bunu yaparken deprem riskini azaltmaya yönelik çalışmalarımızda pusulamız ise bilim olacaktır."

Yapılan konuşmalarının ardından yaşanan depremler ve Marmara depremi hakkında konuşan Jeofizik Mühendisi Deprem Bilimci Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, yerbilimciler için 250 yılda bir yaşanan büyük depremlerin sürpriz olmadığını aktararak, şu bilgileri verdi:

“KENTLERDE HANGİ ETKENLER AFETE DÖNÜŞEBİLİR DİYE SORGULAMALI, ÇALIŞMALARIMIZI BU YÖNDE YÜRÜTMELİYİZ”

"2 bin yıllık bir deprem tarihi bilgisine sahibiz. Ancak Göbeklitepe'ye baktığımızda 12 bin yıllık bir geçmişe bakarak deprem hakkında bilgi sahibi olabileceğimizi gördük. Bu kadar eski bilgilere sahipken ‘Yine nerede yanlış yapıldı’ sorusunu kendimize sormamız ve bu konuda konuşmamız gerektiğini düşünüyorum. Doğal ve insan kökenli nedenlerle afete dönüşen olayları iyi irdelememiz gerekiyor. Örneğin kentlerde hangi etkenler afete dönüşebilir diye sorgulamalı ve çalışmalarımızı bu yönde yürütmeliyiz. Çerçeveyi geniş tutmalıyız. Mesela beklenen büyük deprem sadece İstanbul Depremi olmayacak. Buna Marmara Depremi demeli, hazırlıklarımızı ve planlamalarımızı buna göre yapmalıyız. Marmara Bölgesi'nde yer alan 7 il ve 50 ilçede 25 milyon insanın yaşadığını göz önüne aldığımızda 7 ve üzeri şiddette bir depremin yıkıcı etkilerini ve yaratacağı sorunları görmezden gelemeyiz.

“BU ÇALIŞTAY DAHA GENİŞ BİR KATILIMLA MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ BÜNYESİNDE DE GERÇEKLEŞTİRİLMELİ”

Beklenen deprem İstanbul için ne kadar tehlikeli ise Tekirdağ’da, Çanakkale’de, Balıkesir’de, Bursa'da, Yalova da ve Kocaeli'de de durum çok farklı değil. Bu çalıştayın daha geniş bir katılımla Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde de gerçekleştirilmesi ve birlik bünyesindeki belediyelerin de buna dahil olması gerektiğini düşünüyorum. Böylelikle olası depremden etkilenen bölgelere yapılacak müdahaleler daha planlı ve koordineli bir şekilde gerçekleştirilir ve bu bölgelere yardım eli daha çabuk ulaşabilir. Örneğin Tekirdağ'da Mürefte, Şarköy ve Saros'tan geçen bir fay var. 1912 yılında 7.2 büyüklüğünde deprem yaratan, çok büyük can ve mal kayıplarına neden olan bu deprem ortadayken bölgeye yönelik çalışmaların ivedilikle yapılması, o bölgelerde yapılaşma konusunda denetimlerin sıklaştırılması gerekmektedir. Öte yandan bölgede geçtiğimiz yüz yıllarda yaşanan büyük ve yıkıcı depremler ile birlikte meydana gelen tsunaminin yarattığı su baskınlarında binlerce insanın yaşamını yitirdiğini, çok sayıda yerleşim yerinin sular altında kaldığını hatırlatmakta fayda var.”

ANKA Haber Ajansı