ÇORLU BELEDİYESİ ARAMA KURTARMA EKİBİ GÖNÜLLÜLERİNİ ARIYOR

ÇORLU BELEDİYESİ ARAMA KURTARMA EKİBİ GÖNÜLLÜLERİNİ ARIYOR
Çorlu Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi'ne katılmak isteyen vatandaşlar için gönüllü ekip üyeliği başvuruları yeniden açıldı.

Çorlu Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi'ne katılmak isteyen vatandaşlar için gönüllü ekip üyeliği başvuruları yeniden açıldı.

Arama Kurtarma Ekibi'ne katılmak isteyen vatandaşların sayısında önemli bir artış olduğunu belirten Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, bu kapsamda gönüllü ekip üyeliği için başvuruların yeniden açıldığını bildirdi. Çolpan, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Meydana gelen depremler ve sel felaketleri afet öncesinde, afet anında ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda maalesef yeterli bilgiye sahip olmadığımızı bizlere gösterdi. Yaşanabilecek afetlerde insani destek çalışmalarında görev alabilmeleri için vatandaşlarımızın ekibimize katılarak gerekli eğitimleri almasıçok önemli. Çorlu Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi’mize katılmak isteyen gönüllü üyelerimiz, ‘AFAD Gönüllüsü Sistemi’nde hafif arama-kurtarma, yangın söndürme, temel ilk yardım ve insani destek çalışmaları gibi konularda eğitimler almaktadır.

Özellikle deprem afetlerine arama-kurtarma çalışmalarının profesyonel ekipler gelene kadar akrabalar, komşular ya da o an bölgede olan vatandaşlar tarafından müdahale edildiğini yaşayarak bir kez daha öğrendik. Ekibimize katılacak her gönüllümüz, alacağı eğitimler neticesinde, afet sonrası müdahale aşamasında doğru davranış sergileyebilecek kapasiteye erişecektir. Her türlü afete hazırlıklı olabilmek için önce kendimizi eğitmemiz gerektiğini asla unutmamalıyız. Kendimize ve çevremize fayda sağlayabilmek için başvuru şartlarını taşıyan Çorlulu hemşehrilerimizi ekibimize katılmaya davet ediyoruz. Olası afet ve acil durumlarda görev alacak ekip arkadaşlarımız aldıkları eğitimlerin ardından yaşamlara umut olacaklar.”

Başvuracak ekip üyelerinde aranan ön şartlar ise 18-45 yaşları arasında olmak, AFAD gönüllüsü olmak, sağlık durumu arama-kurtarma çalışmalarında görev yapmaya elverişli olmak, yükseklik korkusu (akrofobi) bulunmamak, kapalı alan korkusu (klostrofobi) bulunmamak, kan tutması (hemofobi) bulunmamak, bedensel engeli bulunmamak, Çorlu’da ikamet etmek, olağanüstü durumlarda kolay ulaşılabilir ulaşım güzergâhında ikamet ediyor olmak olarak belirlendi.

ANKA Haber Ajansı