CEYHAN BELEDİYESİ’NDEN İŞÇİLERE 29 EKİM İKRAMİYESİ

CEYHAN BELEDİYESİ’NDEN İŞÇİLERE 29 EKİM İKRAMİYESİ
Geçen hafta memurlar için imzalanan toplu sözleşmenin ardından bu kez işçilerle bir araya gelen Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, Cumhuriyetin 100. yılına özel, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda, işçilere bin lira ikramiye ödemesi yapılacağını duyurdu. Ceyhan’da işçiler bundan sonra her 29 Ekim’de ikramiye alacak.

Geçen hafta memurlar için imzalanan toplu sözleşmenin ardından bu kez işçilerle bir araya gelen Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, Cumhuriyetin 100. yılına özel, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda, işçilere bin lira ikramiye ödemesi yapılacağını duyurdu. Ceyhan’da işçiler bundan sonra her 29 Ekim’de ikramiye alacak.

Ceyhan Belediyesi’nin 430 işçisine yıl içerisinde iki kez ödenen 10 günlük tediyeyi yılda dört kez olmak üzere 24 güne çıkaran Başkan Erdem, Cumhuriyetin 100. yılına özel, 29 Ekim’de işçilere bin lira ikramiye ödemesi yapacak. Ceyhan’da işçiler bundan sonra her 29 Ekim’de ikramiye alacak.

Sözleşmede olmayan, ek protokole eklediği maddeyle 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda ve Cumhuriyetin 100. yılında tüm işçilere toplamda 2 bin lira ödeme yapacaklarını kaydeden Başkan Erdem, Ramazan ve Kurban Bayramı’nda 100 lira olarak ödenen bayram harçlıklarını Ramazan Bayramı için bin liraya, Kurban Bayramı için 2 bin 750 liraya çıkardıklarını duyurdu. İmzalanan sözleşmeyle 30 TL olan yemek parası da 49 TL’ye çıkarıldı.

Ceyhan Belediyesi Murat Göğebakan Kültür Merkezi’nde DİSK Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK Çukurova Bölge Temsilcisi ve Genel-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Yaşar Gündoğdu, DİSK Genel İş Sendikası Adana 2 No’lu Şube Başkanı Serdal Çapar, siyasi parti ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri ve belediye işçilerinin katıldığı toplu sözleşme töreninde; Belediye’deki temizlik işçisinin de en üst düzey bürokratın da emeğinin kendisi için aynı olduğunu dile getiren Erdem, şöyle konuştu:

“Biz yaşamı emekleriyle var eden, halkına milletine hizmet eden kamu emekçileriyiz. Bizler Ceyhan’da yaşıyoruz, Ceyhan’da doyuyoruz, Ceyhan’da çocuklarımızı büyütüyor, Ceyhan’da sevdiklerimizle mutlu günler yaşıyoruz. Fazladan yaptığımız her güzel şey, verdiğimiz tüm emekler, önce Ceyhan için, sonra çocuklarımız için, sonra ailelerimiz içindir. Benim çılgın projem insan. İnsana yatırım yapmak. İnsanların mutluluğuna, huzuruna, refahına, geleceğine yatırım yapmak. Biz asfaltı insanlarımız için döküyoruz, parklarımızı insanlarımız için güzelleştiriyoruz. Biz yaşamı, insanlık değerlerini ve insanlarımızın yaşam koşullarını yükseltmek için gece gündüz çalışıyoruz.”

İşçilere seslenen Erdem, şunları söyledi:

“Verdiğiniz emeklerin karşılığını almak hakkınızdır. Bu nedenle Ceyhan’ımıza yakışan verdiğiniz emeklere yakışan bir sözleşmeye imza attık. Sözleşmemizle Türkiye’de ilk defa Cumhuriyet’imizin 100. yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mızda işçilerimize bin TL 100. yıl ikramiyesi vereceğiz. Bundan sonra her 29 Ekim’de işçilerimiz 100. yıl ikramiyesini alacak. Buna ek olarak emekçilerimiz 1 Mayıs’ta bin TL, Ramazan Bayramı’nda bin TL, Kurban Bayramında 2 bin 750 TL ikramiye alacak. Bayram ikramiyelerini 100 TL’den bu seviyeye çıkarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yılda 2 defa 10 iş günü üzerinden verdiğimiz tediyeyi yılda dört defa 24 gün üzerinden veriyoruz. Günlük yemek yardımımızı 49 TL’ye çıkardık. Her yıl eylül ayında; anaokulu ve ilkokulda okuyan her çocuk için 271 TL, ortaokulda okuyan her çocuk için 290 TL, lise ve dengi okullarda okuyan her çocuk için 328 TL, üniversite ve yüksekokulda okuyan her çocuk için 380 TL destek veriyoruz.

Bugün emeklerinizin karşılığında sizlere bu ücreti ödeyebiliyorsak dürüst, namuslu, adil yönetim anlayışımız sayesinde ödüyoruz. Bu milletin her kuruş parasına sahip çıktığımız, milletin parasını yine millete harcadığımız için ödüyoruz. Bu milletin ortak bütçesine, malına göz koyanlara geçit vermediğimiz için ödüyoruz. Aldığı her kuruşun hakkını veren, fedakarca çalışan, işini eksiksiz yerine getiren, Ceyhan için başlattığımız hizmet seferberliğine omuz veren, Ceyhan’ın bereketli toprağına boncuk boncuk alın terini döken emekçilerimizin biz alın terini öperiz. Çünkü biz alnımız akıyla, yüzümüzün akıyla, dürüstlükle, doğrulukla, sadece ve sadece vatanımıza, milletimize sadakatle çalışan, üreten, başaran insanlarız. Ceyhan’ımızda her güzel şeyi birlikte üretiyor, birlikte başarıyoruz. Ne mutlu bize. İkramiyeleriniz ve tüm sosyal haklarınız hayırlı uğurlu olsun. Allah bizi doğru yoldan ayırmasın, Allah bizi milletimize mahçup etmesin, Allah bize güç ve kuvvet versin.”

Erdem’in konuşmasının ardından toplu sözleşme imza törenine geçildi. DİSK Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, sendikaların temsilcileri ve şube başkanları da, “Emekçi dostu Ceyhan Belediye Başkanımız Hülya Erdem’e işçilerimiz ve sendikamız adına teşekkür ediyoruz” dedi.

ANKA Haber Ajansı