BÜYÜKÇEKMECE’DE 23 NİSAN COŞKUSU

BÜYÜKÇEKMECE’DE  23 NİSAN COŞKUSU
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Büyükçekmece’de binlerce çocuğun katılımı ve birbirinden renkli etkinlikle kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Büyükçekmece’de binlerce çocuğun katılımı ve birbirinden renkli etkinlikle kutlandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağanı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Büyükçekmece’de de büyük bir coşkuyla kutlandı. Kaymakamlık Meydanı Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı'na çelenk takdimi yapıldı. Büyükçekmece Belediyesi Halk Akademisi Altınköprü Halk Oyunları ekiplerinin folklor gösterisi ile son bulan ilk tören, Büyükçekmece Kent Meydanı’ndaki etkinliklerle devam etti. 23 Nisan kutlamaları kapsamında Büyükçekmece’nin mahalle meydanlarında da çeşitli etkinlikler düzenlendi. Animasyon gösterileri, halk oyunları ve modern dans gösterileri, sahne sanatları gösterilerinin yanı sıra günün anlam ve önemine yönelik olarak okunan şiirler ile kutlamalar devam etti.

BAŞKAN AKGÜN MAKAMINI ÇOCUKLARA BIRAKTI

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, her 23 Nisan’da olduğu gibi bu yıl da koltuğunu çocuklara bıraktı. Bu yıl Büyükçekmece Belediyesi Çocuk Meclisi Başkanı Sima Oğraşan, başkanlık makamına oturdu. Oğraşan ve çocuk meclisi üyeleri, Başkan Akgün’e başta eğitim ve çevre konularında ortaya koyduğu projeler için teşekkür etti.

Büyükçekmece Belediyesi Kent Meydanı’nda devam eden kutlamalara ise binlerce çocuk aileleri ile katıldı. Büyükçekmece Belediyesi Halk Akademisi bünyesinde faaliyet gösteren Altınköprü Halk Dansları, Modern Dans ve Sahne Sanatlarıöğrencileri ile Büyükçekmece Belediyesi Spor Akademisi bünyesindeki sporcuların performanslarını sergiledikleri kutlamalara, Belediye Başkanı Hasan Akgün de katıldı. Etkinliklere katılan çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlayan Başkan Akgün, çocuklara günün anısında madalya takdim etti. Etkinliklerin finalinde Ali Altay konseri gerçekleşti. Ali Altay, Türkiye’nin gündemine oturan “Asın Bayrakları Bugün 23 Nisan” marşını birlikte seslendirdiği Büyükçekmece Belediyesi Çocuk Korosu ile birlikte sahne aldı. Sanatçının, çocuklarla birlikte söylediği şarkılar kutlamaların coşkusunu daha da arttı.

OYUNCAK TARİHİNİN EN GÖZDE OYUNCAKLARI SERGİLENDİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin yer aldığı bir de oyuncak sergisi açıldı. Kreatörlüğünü Büyükçekmece Belediyesi Başkan Danışmanı Prof. Dr. Fethiye Erbay'ın yaptığı "Çocukluk Arkadaşım" Antika Oyuncak Sergisi, Büyükçekmece Belediye Binası Dumlupınar Salonu'nda açıldı. Merve Çobanoğlu'nun antika oyuncak koleksiyonundan oluşan eserleri dönem oyuncakları uzmanı Aziz Kutlu çocuklara anlattı. 1800'lü yıllardan günümüze kadar dünyanın çeşitli ülkelerinden özel eserlerin yer aldığı "Çocukluk Arkadaşım" Antika Oyuncak Sergisi’ne Büyükçekmeceli çocukların katılımı yoğun oldu.

ANKA Haber Ajansı