BORNOVA BELEDİYESİ’NİN KREŞİNE KORE GÖNÜLLÜLERİ VE TÜRK ASKERİNDEN DESTEK

BORNOVA BELEDİYESİ’NİN KREŞİNE KORE GÖNÜLLÜLERİ VE TÜRK ASKERİNDEN DESTEK
Deprem bölgesindeki çeşitli kentlerde kurduğu 5 bin çadırla depremzedelerin yaralarını sarmak için çalışan Bornova Belediyesi, felaketin en çok etkilediği çocukları da unutmuyor. Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde 850 kişinin yararlandığıçadır kent kuran Bornova Belediyesi, aynı alanda açtığı kreşte her gün 60 çocuğa üç gönüllüöğretmenle hizmet veriyor. Çadır kentteki kreşte, Kore’den gelen gönüllü bir grup ile 41. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Sinan Gökoğlan komutasındaki askerler de çocuklar için etkinli

Deprem bölgesindeki çeşitli kentlerde kurduğu 5 bin çadırla depremzedelerin yaralarını sarmak için çalışan Bornova Belediyesi, felaketin en çok etkilediği çocukları da unutmuyor. Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde 850 kişilik çadırkent kuran Bornova Belediyesi, aynı alanda açtığı kreşte her gün 60 çocuğa üç gönüllü öğretmenle hizmet veriyor. Çadır kentteki kreşte, Kore’den gelen gönüllü bir grup ile 41. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Sinan Gökoğlan komutasındaki askerler de çocuklar için etkinlikler düzenledi.

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, depremde en büyük travmayıçocukların yaşadığını söyleyerek, “Millet olarak önce çocuklarımızın eski hayatlarına kavuşmalarını sağlamamız gerekiyor. Eskisi gibi gülmelerini sağlamak, en azından yavaş yavaş da olsa onları gülümsetebilmek çok değerli. Bunun için elimizden geleni yapıyoruz. Bu çabamızda bize destek olan herkese de gönülden teşekkür ediyoruz” dedi.

Kurduğu çadırkentlerde depremzedelerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanan Bornova Belediyesi, çocukların normal hayata uyumlarını sağlamak için de çeşitli çalışmalar yapıyor. Bu amaçla Malatya’daki Bornova Belediyesi Çadırkenti’nde açılan kreşte çocuklar hem eğlenceli vakit geçiriyor hem de yaş gruplarına göre yeni beceriler ediniyor. Gönüllü anaokulu öğretmenlerinin görev yaptığı kreşten her gün 60’ın üzerinde çocuk faydalanıyor. Küçük yaş grupları, oyunlar oynayıp motor becerilerini geliştiren etkinlikler yaparken 9-10 yaş ve daha büyük yaş gruplarındaki çocuklar için de en son kayıtlı oldukları sınıfın müfredatına uygun olarak ders tekrarları yapılıyor. Öte yandan çocuklar için kurulan oyun parkı da Bornova Belediyesi’nin Çadır Kenti’ni çocuklar için buluşma merkezi haline getirdi.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ziyaret ederek çocuklarla bir araya geldiği Bornova Belediyesi’nin kreşine hem Türkiye’den hem de dünyadan destek de geldi. Malatya’da görevli olan Kırklareli 41. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Sinan Gökoğlan komutasındaki askerler çadırkentte çocuklar için sinema sistemi kurdu. Çocuklara eğlenceli filmler izletildi. Kore’den gelen ve içlerinde anaokulu öğretmeni ve çocuk gelişimi uzmanlarının da bulunduğu bir grup ise iki gün boyunca çocuklar için etkinlikler düzenledi.

ANKA Haber Ajansı