BORNOVA BELEDİYESİ’NDEN TARIMA DESTEK

BORNOVA BELEDİYESİ’NDEN TARIMA DESTEK
Bornova Belediyesi, tarımsal üretimin daha bilinçli bir şekilde yapılması ve ilgi duyan herkesin doğru bilgilere ulaşabilmesi için çalışmalarını ve desteklerini sürdürüyor. Bugüne kadar 10 milyon atalık tohum dağıtan Bornova Belediyesi, tohumların gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak için çimlendirme eğitimleri vermişti. Şimdi de çimlenen fidenin toprakta nasıl yetiştirileceğini anlatmak için ‘sebze yetiştiriciliği kursu’ düzenlendi. Son aşamada, yetiştirilen sebzelerle ilgili yerinde teknik destekler d

Bornova Belediyesi, tarımsal üretimin daha bilinçli bir şekilde yapılması ve ilgi duyan herkesin doğru bilgilere ulaşabilmesi için çalışmalarını ve desteklerini sürdürüyor. Bugüne kadar 10 milyon atalık tohum dağıtan Bornova Belediyesi, tohumların gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak için çimlendirme eğitimleri vermişti. Şimdi de çimlenen fidenin toprakta nasıl yetiştirileceğini anlatmak için ‘sebze yetiştiriciliği kursu’ düzenlendi. Son aşamada, yetiştirilen sebzelerle ilgili yerinde teknik destekler de verilecek.

Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde düzenlenen teorik eğitimde, ziraat mühendisleri tarafından bitki zararlıları ve hastalıklarıyla mücadele, verimin artırılmasına yönelik bilgiler verildi. Bitki kökleri ve meyveleri hakkında bilgilendirmelerin de yapıldığı eğitimde gübreleme, çapalama ve sulama gibi konular detaylı olarak anlatıldı.

Çeşitli konularda devam edecek eğitimlerin ardından Bornovalıçiftçilere ve hobi olarak tarımla ilgilenenlere yerinde teknik destek sürecinin başlatılacağı belirtilirken Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Doğal ve sürdürülebilir tarımsal üretimin önemi her geçen gün daha da artıyor. Bornova Belediyesi olarak, bu alanda yaptığımız çalışmalarla vatandaşlarımızı topyekûn bilinçlendirme çabası içindeyiz. Bunu yaparken de ekilebilir topraklarımızın atalık tohumlarımızla buluşması için destekler veriyoruz. Bornova’da arazisi olan vatandaşlarımızın tarlaları gezilerek yetiştirdikleri sebzelerle ilgili teknik ve zirai destekler de vermeye devam edeceğiz” dedi.

ANKA Haber Ajansı