BORNOVA BELEDİYESİ, ‘GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KÖY ENSTİTÜLERİ PANELİ’ DÜZENLEDİ

BORNOVA BELEDİYESİ, ‘GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KÖY ENSTİTÜLERİ PANELİ’ DÜZENLEDİ
Bornova Belediyesi, Cumhuriyet tarihinin en önemli eğitim kurumlarından olan köy enstitülerinin kuruluşunun 83. yılı dolayısıyla ‘Geçmişten Günümüze Köy Enstitüleri Paneli’ düzenledi. Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği’nin iş birliğiyle düzenlenen panel, Bornovalılardan yoğun ilgi gördü. Panele katılan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, “Benim babam da 1940-1945 yıllarında Adana’da köy enstitülerinde yetişen öğrencilerden. Ayrıca ülkemizden Almanya’ya çalışmaya giden ilk Türklerden biri. Çünkü orada al

Bornova Belediyesi, Cumhuriyet tarihinin en önemli eğitim kurumlarından olan köy enstitülerinin kuruluşunun 83. yılı dolayısıyla ‘Geçmişten Günümüze Köy Enstitüleri Paneli’ düzenledi. Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği’nin iş birliğiyle düzenlenen panel, Bornovalılardan yoğun ilgi gördü. Panele katılan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, “Benim babam da 1940-1945 yıllarında Adana’da köy enstitülerinde yetişen öğrencilerden. Ayrıca ülkemizden Almanya’ya çalışmaya giden ilk Türklerden biri. Çünkü orada aldığı eğitim sayesinde mesleği vardı” dedi.

Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki etkinlikler, şef Prof. Dr. Ayfer Kocabaş yönetiminde sahne alan YKKED Mandolin Orkestrası’nın mini konseri ile başladı. Konserin ardından YKKED Genel Başkanı Prof. Dr. Ethem Duygulu’nun moderatörlüğünü üstlendiği ‘Geçmişten Günümüze Köy Enstitüleri Paneli’ yapıldı. Prof. Dr. Kemal Kocabaş, Doç. Dr. Güzel Yücel Gier ile CHP 27. Dönem Milletvekilleri Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır ve CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’nın konuşmacı olduğu panelde, köy enstitülerinin eğitimdeki önemine vurgu yapıldı. Enstitülerinin kuruluş serüveni, verilen eğitimlerle birlikte ortaya çıkan toplumsal değişim ve enstitülerin kapatılma süreçleri konuşuldu. Binlerce aydın, sanatçı, yazar ve eğitimcinin bu enstitülerde yetiştiğinin altıçizildi.

Panelin açılışında konuşma yapan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Türkiye’de yaşanan işsizlik konusuna değinerek, “Ülkemizde istihdamdaki en büyük boşluklardan biri niteliksiz olmak. Ülkemizde, üç üniversite mezununa bir meslek lisesi mezunu denk geliyor. Endüstri devi Almanya’da bile durum bunun tam tersi. Bu da bizim eğitim sistemimizin geldiği noktayı gösteriyor” dedi.

Doktora tezini kurumsallaşma üzerine yaptığını da anlatan Başkan İduğ, “Kuşaklar arası geçişüzerine çalışma hazırladım. İşletmelerin birinci kuşaktan dördüncü kuşağa kadar geçişi ile ilgili çalıştım. Fakat Türkiye’de kuşak geçişi neredeyse yok. Mesleği olan ustaların yerini alacak, altında yetişen elemanlar yok” diye konuştu.

Etkinlikte açılış konuşması yapan Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Ethem Duygulu ve Bornova Şube Başkanı Fikret Ekici de etkinliğe emek veren Bornova Belediyesi’ne ve Başkan Mustafa İduğ’a teşekkür etti.

ANKA Haber Ajansı