BODRUM’DA MÜBADELENİN 100. YILINA ÖZEL PROGRAM DÜZENLENDİ

BODRUM’DA MÜBADELENİN 100. YILINA ÖZEL PROGRAM DÜZENLENDİ
Bodrum Deniz Müzesi tarafından mübadelenin 100’üncü yılında “Kültürel Hafızanın Hüzünlü Kayıkları” başlığıyla, çeşitli etkinliklerin yer aldığı bir program düzenlendi.

Bodrum Deniz Müzesi tarafından mübadelenin 100’üncü yılında “Kültürel Hafızanın Hüzünlü Kayıkları” başlığıyla, çeşitli etkinliklerin yer aldığı bir program düzenlendi.

Bodrum Belediyesi Kültür A.Ş. organizasyonunda Bodrum Girit ve Yunanistan Göçmenleri Derneği iş birliğiyle yaşama geçirilen ve iki gün süren etkinliklerin açılış programı 5 Nisan Çarşamba günü Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Konferans ve Sergi Salonu’nda yapıldı. Programa Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Girit ve Yunanistan Göçmenleri Derneği Başkanı Zehra Denizaslanı, Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, Bodrum Belediyesi Kültür A.Ş. yöneticileri, mübadiller, mübadele ile Bodrum’a gelen ailelerin ikinci ve üçüncü kuşak temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

'KÜLTÜREL HAFIZA" OLGUSU İNCELENDİ

Etkinlikler kapsamında birinci gün Eğitimci Dr. Meltem Ulu tarafından “Kültürel Hafıza Nedir, Toplumlar Geçmişi Nasıl Hatırlar, Toplumlar Neden ve Nasıl Unutur, Nostalji Nedir, Unutma Biçimleri” konu başlıklarında seminer düzenlendi. İnteraktif olarak ilerleyen eğitimde fotoğraf okuma çalışmaları yapılırken ‘kültürel hafıza’ olgusu da ayrıntılı biçimde incelendi. Program kapsamında davetli konuşmacıların sunumları ve kitap imza etkinlikleri de yer aldı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, etkinliğin açılış konuşmasında şunları kaydetti:

“Birlik, beraberlik, sevgi ve saygı içinde bu coğrafyada bir arada yaşamak son derece değerli. İçimizdeki çok renkliliği yok ederek değil; Ulu Önder’imiz gibi çok renkliliği toplumsal ve kültürel zenginliğe dönüştürerek ilerlemek mümkündür. Gerek Türkiye´deki gerek Yunanistan´daki sürgün ve mübadil insanların çocukları dünün büyük acısını bugünün çok meyveli, çok çiçekli barış kültürüne dönüştürebilirler. Türkiye ve Yunanistan halkları böyle bir barışçı kültür ve barışçı politikaya layıktırlar. Bizler de Bodrum Belediyesi olarak bu barışçıl kültüre katkı koymak, bağlarımızı daha da güçlendirmek adına her yıl İki Yaka Kültür Festivali’mizi gerçekleştiriyoruz. Bodrum’un en önemli festivallerinden olan İki Yaka Kültür Festivali’mizde Leros Belediye Başkanı dostum Michalis Kolias misafirimiz oldu. Ardından bizler de davetleri üzerine Leros Adası’na giderek Barış Festivali’ne katıldık. Bu temmuz ayında da hep birlikte yine orada barış için olalım. Barış ve demokrasi için birlikte adımlar atıyoruz. Demokrasi ve barışın ancak yerelden başlayarak küresel boyuta taşınabileceğini düşünüyorum.”

Başkan Aras, komşu iki toplumun birbirine olan saygısının barış ve dostluğu geleceğe taşıyacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Akdeniz Edebiyat Günleri’nde Yorgo ile bir arada kültürel alışverişe son derece önemli katkılar sağladık. Sevgili Yorgo ile karşılıklı zeybek ve zeybekiko oynadık. Zülfü ve Theodorakis’in şarkılarını birlikte söyledik. Ayrıca 2 ay önce yaşadığımız Kahramanmaraş ili merkezli depremde Rum dostlarımız depremzede vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için bizimle birlikte ellerinden geleni yaptılar, yine depremzede vatandaşlarımızı iftarda da yalnız bırakmadılar.”

Girit ve Yunanistan Göçmenleri Derneği Başkanı Zehra Denizaslanı, mübadele sonrası yaşananlara yönelik yaptığı araştırmalar ve hayata geçirilen projelerden bahsederken kültürlerin yaşatılmasına dikkat çekerek, “Kültürler yaşamalı, yaşatılmalı, geçmişi olmayanın geleceği de olmaz. Bizim burada köklerimiz varsa bunu gelecek nesillere de aktarmamız lazım” dedi.

Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu ise etkinliğe destek veren herkese teşekkür ederek, “Kültürel değerlerin ve bu mirasın farkındalığı, toplumu oluşturan bireyleri ön yargısızca bir arada tutabilir. Bunun bir farkındalık meselesi olduğuna inanıyorum. Bir kültür kurumu olarak da misyonlarımız arasında bu farkındalığı oluşturmak var. Biz de bu bağlamda düşünerek oluşturduk programımızı. Bu programdaki anahtar kelimelerimiz; kültürel hafıza, kültürel çeşitlilik, kültürel birliktelik, mübadele ve denizcilik, müze yayınları. Mübadelenin 100. yılında, deniz müzesi olarak kendi alanımızda, yayınevimizin konuyla ilgili çalışmalarıüzerinden bu programı oluşturduk” diye konuştu.

Bodrum’a göç etmek zorunda kalan Giritlilerin korudukları mutfak kültürüyle ilgili, kayıt altına alınan reçeteleri ve kültürel incelemeyi içeren Bodrum Deniz Müzesi Yayınları arasında yer alarak müze yayınevinin dördüncü kitabı olan “Kumbahçe Sofraları, Zehra Denizaslanı’yla Girit Üstü Bodrum’un Denizci Yemek Kültürü” okuyucuyla buluştu. Kitabın yazarı Reyhan Bayındır Gönenç ve projeyi başlatan ve anlatıcı Zehra Denizaslanı tarafından konuyla ilgili söyleşi ve ardından düzenlenen kitabın imza etkinliği ilgi gördü. Müze Müdürü Selen Cambazoğlu, ilerleyen günlerde yeni yayınları Kumbahçe Sofraları için ayrı bir kitap tanıtım etkinliği düzenleneceği duyurdu.

Ali Şengün ve Bodrum Deniz Müzesi arşivinden 30 fotoğraflık seçki, BODTO Sergi Salonu’nda 5 Nisan’da ve dün 09.00-17.30 saatleri arasında izleyicisiyle buluştu. “Hatırlar mısın” adlı sergi, mübadelenin ayırdığı ve birleştirdiği hayatlara, mübadele döneminde ve sonrasında farklı dönemlere ait Bodrum ve mübadele fotoğraflarını içeriyor.

ÖĞRENCİLER PROGRAMLARIN DEVAM ETMESİNİİSTİYOR

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkıları ile programa Bodrum’un çeşitli okullarından öğrenciler katıldı. Sergi hakkında bilgi alan ve eğitime katılan okul öğrencileri, eğitimlerin devam etmesini talep ederek programa katılım göstermeleri dolayısıyla büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Girit usulü kara sübyeli pilav ikramının yapıldığı program, Timuçin Binder’in “Denizcilik ve Mübadele” sunumu, Yazar Hüseyin Yeter Şakar’ın “Meltemin Anatoli’ye Savurdukları”, “Dedem Kılavura İbrahim’in Girit’ten Göçü” kitapları hakkında konuşması ve imza etkinliği ile devam etti.

Etkinliklerin ikinci gününde “Kumbahçe Sofraları, Girit Üstü Bodrum’un Yemek Kültürü” kitabının yazarı Reyhan Bayındır Gönenç ve projeyi başlatan, anlatıcı Zehra Denizaslanı tarafından söyleşi düzenlendi.

“PARAMPARÇA” ADLI BELGESEL İLE PROGRAM KAPANIŞINI YAPTI

Yönetmenlerinin Orhan Tekeoğlu ve Nurdan Tekeoğlu; yapımcılarının ise Medya Ton ve Nurdan Tekeoğlu olduğu “Paramparça” adlı belgeselin, dün 18.30’da BODTO Konferans Salonu’nda gösterimi yapıldı. Üçüncü kuşak bir mübadil olan Zehra Denizaslanı’nın hayatını anlatan "Paramparça", izleyici tarafından beğenildi.

ANKA Haber Ajansı