AYVALIK, EMITT 2023’E HAZIR

AYVALIK, EMITT 2023’E HAZIR
Ayvalık Belediyesi, Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT'te bu yıl Ayvalık Ticaret Odası ve Turizm Geliştirme Birliği (AYTUGEB) ile birlikte yer alacak.

Ayvalık Belediyesi, Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT'te bu yıl Ayvalık Ticaret Odası ve Turizm Geliştirme Birliği (AYTUGEB) ile birlikte yer alacak.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, ilçedeki tüm turizm paydaşlarına çağrı yaparak, “Kendi isletmesini tanıtmak isteyen her turizmciyi standımıza bekliyorum. Ayvalıklı işletmelerimizin özel desteklerinin de bulunduğu EMITT’teki standımızda, daha dijital ve interaktif bir tanıtım yapmayı hedefliyoruz” dedi.

SEZON UZADIKÇA KATKI BÜYÜYECEK

Ayvalık’ın, doğal güzellikleri, uzun plajları ve pırlanta kumlarıyla, yurt içi ve yurt dışından büyük bir ilgi odağı olduğunu belirten Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, yaz sezonunda yerli ve yabancı konukların gelmesiyle birlikte popülasyonun en üst seviyeye ulaştığını söyledi. Başkan Ergin, “Fakat turizmin, şehrimizin ekonomisine katkısı sezon süresi daha da uzadıkça etkili ve kalıcı olacaktır” diye konuştu.

ULAŞIM ÇOK KOLAY

Köprü ve otoyolların, şehirlerin birbirlerine olan bağlantı ve ulaşım sürelerini oldukça kısalttığına değinen Başkan Ergin, İstanbul 3.5, Bursa 2.5, Balıkesir ve İzmir’den ise 1.5 saatte Ayvalık’a rahatlıkla gelindiğini hatırlattı.

AÇIKHAVA MÜZESİ

Tarihi kent sokakları, mimarisi, kiliseleri, camileri ve ayazmasıyla Ayvalık’ın adeta bir açıkhava müzesi durumunda olduğunu vurgulayan Başkan Ergin, dünyada tarihi kentler arasında Ayvalık’ın çok özel bir konuma sahip olduğunu belirtti. Ergin, ayrıca dokuz ay süreyle meltem esintisine eşlik eden oksijeni bol bahar havasının sağlık turizmini de tetikleyeceğini belirterek, “Zeytinyağlı yemeklerimiz, her sezonda farklı ot çeşitlerimiz ve deniz ürünlerimizle 365 gün turizme hizmet eden kentimizi, uluslararası ve ulusal alanda daha iyi anlatmak ve tanıtmak için fuarda yerimizi alıyoruz. Mübadelen önce Anadolu’nun en önemli ticari ve mimari kentlerinden olan Ayvalık’ı her yönüyle tanıtmak, turizmde sezonu uzatmak en büyük hedefimiz olacaktır” dedi.

GENİŞ KATILIM

Endüstriyel peyzaj ile UNESCO koruma planı geçici listesinde yer alan Ayvalık’ın kalıcı listeye geçmesi için girişimlerin aralıksız sürdürüldüğüne de değinen Başkan Ergin, dünyada zeytini ve zeytinyağı ile bilinen Ayvalık’ın her yönüyle tanınması için fuarda geniş bir katılımla yerlerini alacaklarını söyledi. Ergin, Ayvalık Belediyesi’nin doküman, tanıcı kartpostal, harita ve dergi dağıtımının yanı sıra, özel çekimle hazırlanmış gösterimler ile de fuarda ilgi odağı olacağını sözlerine ekledi.

ANKA Haber Ajansı