ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÇEVRE DOSTU ÇİFTÇİLERİÖDÜLLENDİRDİ

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÇEVRE DOSTU ÇİFTÇİLERİÖDÜLLENDİRDİ
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ‘Çevre Dostu Çiftçi Kart Projesi’ kapsamında zirai ambalaj atığı toplayarak çevrenin korunmasına katkı sağlayan çiftçiler ödüllendirildi. Projeyle, 7 ayda bin 408 çiftçi, bin 150 kilogram zirai ambalaj atığı topladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin "Çevre Dostu Çiftçi Kart Projesi" kapsamında zirai ambalaj atığı toplayarak çevrenin korunmasına katkı sağlayan çiftçiler ödüllendirildi. Projeyle, 7 ayda bin 408 çiftçi, bin 150 kilogram zirai ambalaj atığı topladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'ninçevre ve insan sağlığı açısından önemli bir sorun haline gelen zirai ambalaj atıklarının toplanması ve kontrolü için geçen ağustos ayında başlattığı'Çevre Dostu Çiftçi Kart Projesi" kapsamında ilk ödüller sahiplerini buldu. Kumluca Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen ödül törenine; Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, Kumluca Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Alagöz, Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökçe, muhtarlar, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Ağustos ayında pilot bölge olarak Kumluca'da başlatılan projenin yoğun ilgi gördüğünü söyleyen Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, projenin Türkiye'ye örnek olduğunu belirtti. Atasoy, projenin Türkiye'de yaygınlaşacağını aktararak, şunları kaydetti:

"Şu anda bizi dikkatle izliyorlar. Farklı farklı bir takım projeler geliştirildi bununla ilgili ama otomasyonuyla, takip sistemiyle ödül sistemiyle böyle bir proje olmadı. Bu ayın 11'inde Çanakkale'ye davet edildik. Buradaki uygulamalarımızı, tecrübelerimizi aktaracağız. Kumluca'dan sonra Finike, Demre gibi ilçelerimizde de Çevre Dostu Çiftçi Kart Proje'mizi uygulayacağız. Antalya genelinde de bir sistem dahilinde geliştirip Türkiye'ye örnek bir proje olarak yaygınlaştırmak hedefindeyiz."

ZİRAİ ATIKLAR OTOMATLARDA BİRİKTİ

Proje ile çiftçiler kendilerine dağıtılan kartlar ile otomatlarıçalıştırarak zirai ambalaj atıklarını attı. Otomatlara atılan ambalajların ağırlığına göre sistemde toplanan puanlar çiftçilerin kartlarına birikti. 7 ayda en fazla zira ambalaj atığı toplayan çiftçilere sera naylonu, yapışkan tuzak, sera ipi, klips gibi ödüller verildi.

EN FAZLA ATIK TOPLAYANLARA ÖDÜL

Yusuf Özenir, Rahmi Açıkyürek, Özdemir İnce ve Adil Karakuş'a sertifika ve ödüllerini Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisi Prof. Dr. Gökhan Civelekoğlu takdim etti. Ersin Demiral, Bayram Özalp, Nurşen Gömlekli'ye ödüllerini Antalya Büyükşehir Belediyesi Sıfır Atık ve Çevre Eğitim Şube Müdürü Fulya Koral verdi.

Yasin Ballı, Salih Yalçın, Osman Akkaya'ya ödüllerini Antalya Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı Melike Kireçcibaşı verirken; Ertuğrul Kaya, Abdülkadir Duran ve Adnan Akdeniz'e ödüllerini Kumluca Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Alagöz takdim etti. Kilogram bazında en fazla atık toplayan Bekir Bircan, Abdülhadi Karagöz ve Ahmet Erdoğan ise ödüllerini Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan DanışmanıLokman Atasoy ile Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökçe'den aldı.

ANKA Haber Ajansı