ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BALBEY’DE TESCİLLİ OLMAYAN BİNALARIN YIKIMINA BAŞLADI

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BALBEY’DE TESCİLLİ OLMAYAN BİNALARIN YIKIMINA BAŞLADI
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Balbey Kentsel Yenileme Projesi 1. Etabı kapsamında tescilli olmayan binaların yıkımına başlandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Balbey Kentsel Yenileme Projesi 1. Etabı kapsamında tescilli olmayan binaların yıkımına başlandı.

Büyükşehir Belediyesi, mahalle halkıyla uzlaşı ve inşaat sözleşmelerin imzalanmasının ardından Balbey Kentsel Yenileme Projesi 1. Etabı inşaatında ilk kazmayı vurdu. Büyükşehir Belediyesi şirketi ANTEPE tarafından yürütülen projede, tescilli olmayan yapıların yıkımına başlandı. Proje kapsamında tescilli yapıların restorasyonu yapılacak, tescilli olmayan yapılar ise yıkılacak.

Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Süleyman Kocabaş, proje kapsamında ilk yıkımın bugün başladığını belirterek şu bilgileri verdi:

“Balbey Mahallesi Kentsel Yenileme Projesi kapsamında alanda bir fiil çalışmaktayız. 2015 yılında Balbey Mahallesi, Kentsel Yenileme alanı ilan edilmişti. Başkanımız Muhittin Böcek’in destekleriyle sivil toplum kuruluşları, dernekler ve teknik ekip ile birlikte planlama çalışmalarına yeniden başlanmıştı. Bu planlama çalışmaları tamamlandıktan sonra Kültür Turizm Bakanlığı Koruma Bölge Kurulu ve Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nce planlar onaylandı. Ardından mimari projeleri vatandaşlarımıza anlatarak uzlaşıçalışmaları tamamlandı. Vatandaşlarımızla noter onaylı inşaat sözleşmeleri yapıldı. Sözleşmeler tamamlandıktan sonra alan içerisinde belediyemizin iştiraki şirketi olan ANTEPE ile protokol imzalanarak inşaat çalışmalarına başladık. İlk yıkım bugün yapılıyor. Alan içerisinde harabeye dönmüş, köhneleşmiş, işgale uğramış yapılar da vardı. Nihayetinde güzel bir Balbey Projesi hedefliyoruz.”

Balbey Mahalle Muhtarı Abdullah Uyaroğlu da projenin başlamasından duyduğu mutluluğu şu sözlerle dile getirdi:

“Gerçekten gözlerime inanamıyorum. Her zaman ilk kazma vurulmadan ben inanmam derdim. Bu süreç gerçekten uzundu ve bir yılan hikayesine dönmüştü. 1990’lı yıllarda Kaleiçi ve Kalekapısı ile birlikte mahallemiz sit alanına alınmıştı. O zamandan bu yana burada kalan vatandaşlar çok zorluk çekiyordu. Senelerdir bu sıkıntıyıçekiyorduk. Etap etap gerçekleşecek bu projede vatandaşlarımız hak kaybına uğramadan değerlerine kavuşacak. Mahalle sakinlerimiz adına da Başkanımız Muhittin Böcek’e çok teşekkür ediyorum.

ANKA Haber Ajansı