AKUT KUŞADASI EKİBİ, DEPREM BÖLGESİNDE YAŞADIKLARINI ANLATTI

AKUT KUŞADASI EKİBİ, DEPREM BÖLGESİNDE YAŞADIKLARINI ANLATTI
Kahramanmaraş merkezli depremlerde 26 kişiyi enkaz altından sağçıkaran AKUT Kuşadası ekibi, bölgede yaşadıklarını Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Kent Konseyi’nin birlikte düzenlediği 'Kent Kahramanlarıyla Buluşuyor' panelinde anlattı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde 26 kişiyi enkaz altından sağçıkaran AKUT Kuşadası ekibi, bölgede yaşadıklarını Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Kent Konseyi’nin birlikte düzenlediği "Kent Kahramanlarıyla Buluşuyor" panelinde anlattı.

Gaziantep İslahiye'de ve Hatay Antakya'da 32 kişi ve iki özel eğitimli köpekle, dokuz gün boyunca arama-kurtarma çalışması yürüten AKUT Kuşadası ekibi, 26 kişiyi enkaz altından sağ olarak çıkardı. Ekip üyeleri, deprem bölgesinde yaşadıklarını ve gözlemlerini, Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Kent Konseyi tarafından Pera Düğün Salonu'nda düzenlenen "Kent Kahramanlarıyla Buluşuyor" isimli panelde anlattı. Panele; Kuşadası Belediye Başkanvekili Emre Fazlılar, Kuşadası Kent Konseyi Başkanı Mustafa Ünver, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve yurttaşlar katıldı.

AKUT Kuşadası ekip lideri Tağmaç Saraçoğlu, depremin meydana geldiği ilk andan itibaren harekete geçtiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Depremden etkilenen yerlere ulaşımda zorluk yaşadık. Çünkü yollar hasar almıştı. Madenciler, inşaat ustaları ve farklı meslek gruplarından gelenlerle birlikte çalıştık. AKUT olarak deprem bölgesinde üzerimize düşen ne görev varsa yaptık. AKUT bu tür büyük afetlere karşı her zaman hazırlıklı. Kuşadası ekibi olarak 26 kişiyi enkaz altından sağ olarak çıkardık. Yıkımın olduğu bölgelerde hala gıda, kıyafet, sağlık ve hijyen malzemesine ihtiyaç var."

İzmir'de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde, oğlu Berk'i kaybeden AKUT Kuşadası ekibi üyesi Merve Öztürk de şöyle konuştu:

"İzmir Depremi’nde oğluma 23 saat sonra ulaşabildik. Berk'i bulduğumuzda hayatını kaybetmişti. Bir anne olarak bunu dile getirmek çok zor. Sonrasında acımı kalbime gömdüm. İşimden istifa edip, AKUT gönüllüsü oldum. Eğitimlerimi tamamladım. Kahramanmaraş merkezli depremler meydana geldikten sonra ekiple birlikte Gaziantep'in İslahiye ilçesine hareket ettik. Oraya indiğim an benim yaşadıklarımın hiçbir şey olduğunu anladım. İnsan beterin beterini görünce anlıyor. Oğlum Berk yaşasaydı burada AKUT Kuşadası ekibinin arasında olmayı isterdi.”

AKUT Kahramanmaraş ekip lideri Fatih Dağ ise "Ben depremin tam merkezindeydim. 35 gün enkazlarda ekibimle beraber görev yaptım. Burada anlatılanlar, orada yaşanılanların binde biri bile değil. Hatay'ın yüzde 90'ı haritadan silindi. Biz orada yok oluşu gördük. Görev yaptığım bir enkazın altında kalan karı ve koca bilinçleri açık kalsın diye 4 saat boyunca sohbet etmiş. 3 yaşındaki çocukları hayatını kaybetti. Çok zor bir durum" diye konuştu.

Panelin sonunda Kuşadası Belediye Başkanvekili Emre Fazlılar tarafından AKUT Kuşadası ekip lideri Tağmaç Saraçoğlu'na teşekkür plaketi takdim edildi.

ANKA Haber Ajansı