AHPADİÇOCUK HAKLARI KOMİSYONU SÖZCÜSÜ SİNEM VURAL: "ÇOCUKLARIMIZI İYİ BESLEYEMİYORUZ"

AHPADİÇOCUK HAKLARI KOMİSYONU SÖZCÜSÜ SİNEM VURAL: "ÇOCUKLARIMIZI İYİ BESLEYEMİYORUZ"
Eskişehir’deki Adaletin Hukuku ve Parlamenter Demokrasi İdeali Platformu (AHPADİ) Çocuk Hakları Komisyonu Sözcüsü Sinem Vural, "Çocuklarımızı iyi besleyemiyoruz. Et, tavuk ve balığı her gün tüketen çocuklarımızın oranı yüzde 12,7’dir. Dengeli ve yeterli beslenemeyen çocuklarımız, bedensel ve zihinsel gelişimlerini tamamlayamıyor" dedi.

MELTEM KARAKAŞ

Eskişehir’deki Adaletin Hukuku ve Parlamenter Demokrasi İdeali Platformu (AHPADİ) Çocuk Hakları Komisyonu Sözcüsü Sinem Vural, "Çocuklarımızı iyi besleyemiyoruz. Et, tavuk ve balığı her gün tüketen çocuklarımızın oranı yüzde 12,7’dir. Dengeli ve yeterli beslenemeyen çocuklarımız, bedensel ve zihinsel gelişimlerini tamamlayamıyor" dedi.

AHPADİÇocuk Hakları Komisyonu Sözcüsü Sinem Vural, 23-29 Nisan Çocuk Haftası dolayısıyla bugün düzenlediği basın toplantısında, "Çocuklarımızın sorunları, bizim öncelikli sorunumuz. Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılının başlangıcında, çocuklarımızın sorunlarının milli ve beka meselesi temelinde ele alınması, bir kurtuluş mücadelesi kararlılığıyla problemlerin çözülmesi en büyük temennimizdir. Anneleri, babaları, öğretmenleri, siyasetçileri, hep birlikte bu ayıptan arınmak için gayret göstermeye davet ediyorum" diye konuştu.

"ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKAMAMANIN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞIYORUZ"

Türkiye’de çocukların iyi beslenemediğini söyleyen Sinem Vural, şunları söyledi:

"Dokuz gün sonra 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayacağız, 23-29 Nisan Çocuk Haftası’nda da çocuklarımız için birçok etkinlik gerçekleştireceğiz. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan’ıçocuklara bayram olarak hediye etmesinin altında yatan asıl neden, çocuklarımıza karşıödevlerimizi göstermek istemesindendir. Atatürk, birçok konuşmasında bizlere, çocukları her türlü ikmal ve istismardan korumak, beden ve ruhsal açıdan sağlıklı yetiştirmek, iyi eğitim olanakları sağlamak, milli, çağdaş ve bilimsel eğitimin olanaklarıyla geleceğe hazırlamak görevi yüklemiş ve vasiyet etmiştir. Ancak Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 100’üncü yılını kutlayacağımız günlere çok az kala, Atatürk’ün vasiyet ve talimatlarını yerine getirememenin, çocuklarımıza sahip çıkamamanın büyük üzüntüsünü yaşıyoruz.

"ÇOCUKLARIMIZI İYİ BESLEYEMİYORUZ"

Çocuklarımızı iyi besleyemiyoruz. Et, tavuk ve balığı her gün tüketen çocuklarımızın oranı yüzde 12,7’dir. Dengeli ve yeterli beslenemeyen çocuklarımız, bedensel ve zihinsel gelişimlerini tamamlayamıyor. Çocuklarımızı eğitemiyoruz. Eğitimde ve okulda olması gereken 280 bin 743 çocuğumuz eğitim dışında. Eğitime devam edenlerin aldıkları eğitimin kalitesi ise ortada. Çocuklarımız, dünyadaki yaşıtlarıyla rekabet edemeyecek durumda. Çocuklarımıza sosyal olanaklar sağlayamıyoruz. Son 12 ayda sinema veya tiyatroya gitmediği belirtilen 6-17 yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 40,1’dir. Çocuklarımız sosyalleşemiyor, sanatıöğrenemiyor, kültür seviyelerini geliştiremiyor. Çocuklarımızışiddetten koruyamıyoruz. Çocuklarımızın yüzde 75’i ev içinden okula, hayatın her alanında, anne babasından arkadaşına kadar herkesten şiddet görüyor. Şiddet, çocuklarımızın ruhsal gelişimini olumsuz etkilediği gibi onları da şiddete eğilimli hale getiriyor.

"ÇOCUKLARIMIZ MUTSUZ, ÇOCUKLARIMIZ UMUTSUZ"

Çocuk işçiliği engelleyemiyoruz. Çocuklarımızın yaklaşık yüzde 20’si beden gücü gerektiren işlerde çalışmak zorunda kalıyor. Çocuklar, çocukluklarını yaşamalı, oyun oynamalı, sokağa çıkmalı, ders çalışmalıdır. Çocuklarımızı cinsel istismardan koruyamıyoruz. Adalet Bakanlığı’nın 2021 yılı adli istatistiklerine göre, ‘çocuğun cinsel istismarı’ davalarının sayısı 29 bin 822. Yani cinsel istismar davalarının yüzde 40,6’sı, çocuğun cinsel istismarı davaları. Bu veriler, seslerini duyduğumuz çocuklar sayesinde kaydedildi. Seslerini duyamadığımız, bu sayıların çok daha üzerinde istismara uğrayan çocuklarımız var. Türkiye İstatistik Kurumu’nun her yıl yayımladığı Doğum İstatistikleri ve Çocuk İstatistikleri verileri, Türkiye’de 2021 yılında 7 bin 190 çocuğun doğum yaptığını belirtiyor. Son 20 yılda 15-17 yaş arası doğum yapan çocukların sayısı ise 548 bin 488 oldu. Bu veriler, 1929 yılında Türkiye Himaye-i Etfal Cemiyeti’nce kutlanan ilk Çocuk Haftası’na katılan çocuklarımızın istekleriyle taban tabana zıttır. Bu veriler, ülkemiz için utanç vericidir. Bu veriler, Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyet için yüz kızartıcıdır. Bu verilerle muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak; refah, adalet ve mutluluk toplumu olmak mümkün değildir. Çocuklarımız mutsuz. Çocuklarımız umutsuz.

"ÇOCUKLARIMIZIN SORUNLARI, BİZİM ÖNCELİKLİ SORUNUMUZ"

Çocuklarımızın sorunları, bizim öncelikli sorunumuz. Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılının başlangıcında, çocuklarımızın sorunlarının milli ve beka meselesi temelinde ele alınması, bir kurtuluş mücadelesi kararlılığıyla problemlerin çözülmesi en büyük temennimizdir. Anneleri, babaları, öğretmenleri, siyasetçileri, hep birlikte bu ayıptan arınmak için gayret göstermeye davet ediyor, bu vesileyle gözümüzün nuru çocuklarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram’ını kutluyoruz."

ANKA Haber Ajansı